.
.
.

آمریکا و روسیه در رسیدن به توافقی بر سر سوریه شکست خوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا و روسیه، جمعه ۲۶ اوت، در دست‌یابی به توافقی برای همکاری نظامی و متوقف کردن عملیات هجومی در سوریه، شکست خوردند اما گفتند مسائل محدودی وجود دارد که باید به راه حلی برای ان دست یابیند تا امکان دست‌یابی به توافق فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان‌ کری و سرگئی لاوروف، وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه در کنفرانس خبری مشترکی پس از ۹ ساعت گفت‌وگو در ژنو گفتند که دو تیم از دو طرف، در تلاش خواهند بود تا در روزهای آینده، بر سر برخی جزئیات به توافق برسند.

کری در این باره گفت: «دو طرف مسیر آینده را روشن کردند، بیشتر گام‌ها به سمت برقراری آتش‌بسی جدید و دست‌یابی به طرحی انسانی برداشته خواهد شد که فوریه گذشته بر سر آن توافق شد و مذاکرات در این خصوص ادامه یافت».

او افزود: «توافقی برای توافق نمی‌خواهیم، می‌خواهیم دستاوردی حاصل کنیم که به سود مردم سوریه باشد، منطقه‌ را امن‌تر و با ثبات‌تر کند و ما را پای میز مذاکره، اینجا در ژنو گردهم آورد تا راه‌حلی سیاسی برای بحران پیدا کنیم».

مذاکرات گذشته به دلیل حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به جنوب دمشق، به بن‌بست رسید.

جنگجویان مخالف حکومت سوریه که در حلب حضور دارند، به دو دسته تقسیم می‌شوند. بخشی جنگجویانی هستند که جزو اپوزیسیون میانه‌رو به شمار می‌آیند و از حمایت غرب برخوردارند اما بخشی عضو گروه‌های تندرو هستند همچون گروه فتح الشام که پیشتر النصره نامیده می‌شد و شاخه القاعده بود.

مذاکرات فنی جاری میان روسیه و آمریکا بر سر چگونگی تفاوت قائل شدن میان نیروهای اپوزیسیون و تندروها استوار است. لاوروف گفت: «باید گروه‌هایی که بخشی از توافق وقف آتش‌بس باید باشند، مشخص شوند».

کری گفت: بخش بزرگی از این مذاکرات به پایان رسید، تمرکز اصلی بر این بود تا این آتش‌بس حقیقی باشد و اوضاع انسانی بهتر شود. پس از آن طرف‌ها باید پشت میز مذاکرات بنشینند تا بتوان بر سر چگونگی پایان دادن به جنگ، گفت‌وگوهایی جدی انجام داد».