.
.
.

عراق... داعش ۴۸ غیر نظامی را که قصد فرار داشتند اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسمی از شهر عراقی کرکوک به العربیه گفتند که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، دستکم ۴۸ غیر نظامی را در بخش حویجه وابسته از توابع کرکوک اعدام کردند.

به گفته این منابع، این غیر نظامیان اعدام شده قصد داشتند به سمت نیروهای امنیتی فرار کنند. بدین ترتیب شمار غیر نظامیان اعدلم شده توسط داعش در این منطقه، به بیش از ۲۵۰ تن رسید. به بر برآوردهای سازمان ملل متحد، گروه داعش بیش از ۳ هزار نظامی را که قصد فرار داشتند، به اسارت گرفته است.

پیش از این نیز گروه داعش ده‌ها غیر نظامی در حویجه را به اتهام تشویق غیر نظامیان به فرار از منطقه، اعدام کرده بود.

در گزارشی که خبرگزاری رویترز پیشتر منتشر کرده بود، امده است: «کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، گزارش‌هایی دریافت کرده مبنی بر این‌که گروه داعش چهارم اوت، حدود ۳ هزار غیر نظامی را که در حال حروج از منطقه الحویجه بودند، به اسارت گرفته است. این غیر نظامیان قصد فرار به سمت شهر کرکوک داشتند».

از سویی دیده‌بان حقوق بشر عراق هم گزارش داد که حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ شبه‌نظامیان داعش، هزاران غیر نظامی را به منظور استفاده از آن‌ها به عنوان سپر انسانی در جنگ با نیروهای عراقی، به اسارت گرفته‌ند. این گزارش می‌افزاید که ده‌ها تن از این غیر نظامیان اعدام شدند و شش تن از آن‌ها زنده در آتش سوزانده شدند.

در روزهای گذشته، صدها تن از اهالی حویجه واقع در غرب کرکوک، تلاش کردند از دست شبه‌نظامیان داعش فرار کنند. این در حالی است که نیروهای عراقی، عملیاتی برای بیرون راندن داعش از این بخش و اطراف آن که در امتداد رود دجله واقع است، آغاز کرده تا برای عملیات آزاد سازی شهر موصل، آماده شوند.