.
.
.

سیاستمدار ترک، از مذاکرات غيرمستقيم آنکارا با رژيم اسد می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل حقی تکین، دیپلمات سابق ترک و نایب رئیس فعلی "حزب وطن" ترکیه، از جریان مذاکرات غیرمستقیم میان ترکیه و رژیم سوریه با هدف برقراری آشتی بین دو کشور خبر داد.

تکین روز پنج‌شنبه در مصاحبه با روزنامه "الشرق الاوسط" از وجود مذاکرات میان آنکارا و دمشق در بالاترین سطح و نقش ایران در این مذاکرات پرده برداشت.

تکین گفت: از ماه می گذشته، به عنوان حزب وطن، پنج بار به دمشق رفتیم و با تعدادی از مسئولان سوری از جمله بشار اسد رئیس جمهور آن کشور دیدار کردیم. او افزود که او و هیات نمایندگی حزبش درباره چند محور از جمله موضوعات امنیتی، سیاسی و همکاری‌های اقتصادی و تجاری با طرف سوری مذاکره کرده‌اند.

او ادامه داد: این ملاقات در سطح سازمان‌های اطلاعاتی در حال پیگیری است و یکی از آنها در تهران انجام می‌شود. او درباره اینکه آیا همه این ارتباط‌ها، با عادی سازی روابط ترکیه و سوریه انجام می‌شود، گفت: رسیدن به این نقطه مشکل است ولی غیرممکن نیست. او گفت: اگر ترکیه یک گام بردارد، بشار اسد چهار گام برمی‌دارد.

پیش از این منابع ایرانی گزارش کرده بودند که تکین با عبدالله الاحمر، نفر دوم حزب بعث، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه علی مملوک، وزیر امور خارجه آن کشور ولید المعلم و معاونش فیصل المقداد دیدار کرده است.

وبسايت " آفتاب" نزديک به رياست جمهوری ایران، نيز به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که تکین به مسئولان سوری اطلاع داده است که آنکارا کماکان با باقی ماندن بشار اسد در قدرت مخالف است لیکن همزمان با تجزیه سوریه و تشکیل یک کشور فدرال، که کردها هم برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند، نیز مخالف است.

لازم به ذکر است ژنرال تکین از سرشناس‌ترین دیپلمات‌های ترک و مسئول توافق "أضنه" است که در سال 1998 بین سوریه و ترکیه به عمل آمد. این توافق که درباره بحران مرتبط با رهبر حزب کارگران کردستان عبدالله اوجالان بود که به مدت 17 سال در جزیره ایمرالی ترکیه زندانی است، و بر همکاری دمشق و آنکار در موضوع "مبارزه با تروریسم" و ممانعت از حضور نیروهای "پ ک ک" کردستان در خاک سوریه تاکید دارد.

تکین که پیش از این معاون رئیس سازمان اطلاعات ترکیه بود در حد فاصل 2011 تا 2013 به اتهام مشارکت در توطئه نافرجام "آرگینکون" برای براندازی حزب توسعه وعدالت زندانی بود.

بر اساس منبع ایرانی، علاوه بر دیدار یکی از ژنرال‌های ترک با یک مسئول عالیرتبه سوری در الجزائر، تکین در تاریخ 27 ماه می گذشته از دمشق دیدن کرد و این اولین تلاش ترکیه برای ایجاد کانالی ارتباطی با دمشق است.

این اطلاعات همزمان با لحن نرم و آشتی‌جویانه مسئولان ترک درباره اسد، منتشر شده است. نخست وزیر ترکیه بن علی یلدرم به شکل غیرمنتظره‌ای، به نقش اسد در دوره انتقالی سوریه اشاره کرد. او همچنین روز دوشنبه از روسیه، آمریکا، ترکیه و ایران خواست برای گشودن صفحه‌ای جدید، بدون اتلاف وقت درباره بحران سوریه همکاری کنند.