.
.
.

توافق بر سر خروج غیر نظامیان و جنگجویان مخالف سورى از شهرى در اطراف دمشق

پس از ۴ سال محاصره داريا توسط نیروهای اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سوریه و گروه‌های مخالف در شهر داریا واقع در نزدیکی دمشق، به توافقی دست‌یافتند که طی آن، هزاران جنگجوی اپوزیسیون و غیر نظامی، از این شهرک تحت محاصره از سال ۲۰۱۲ خارج شوند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داده که بر پایه توافق صورت گرفته، قرار است ۷۰۰ تن از جنگجویان اپوزیسیون، از داریا خارج شوند و به شهر ادلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، بروند. علاوه بر ان، ۴ هزار تن از زنان و مردان غیر نظامی به همراه خانواده‌هایشان، به پناهگاه‌هایی منتقل شوند که این گزارش، به محل آن‌ اشاره نکرده است.

این گزارش افزوده که «تحویل اسلحه سبک، نیمه سنگین و سنگین به ارتش» بخشی از توافق است؛ مساله‌ای که مخالفان تا کنون آن را تایید نکرده‌اند.

یک منبع نظامی به خبرگزاری فرانسه گفته که «گام بعدی ورود ارتش (نیروهای اسد) به شهر خواهد بود».

داریا، داری جایگاه ویژ‌ه‌ای میان مخالفان حکومت سوریه است. این شهر، یکی از نخستین شهرهایی است که در سال ۲۰۱۱، شاهد تظاهرات اعتراض آمیز علیه نظام بشار اسد بود. این شهر همچنین از ۴ سال پیش، هنگامی که اعتراض‌ها به جنگی مسلح تبدیل شد، ازکنترل نیروهای دولتی خارج شد. همچنین نخستین شهری بود که به محاصره نیروهای دولتی سوریه در آمد.

یک منبع در اپوزیسیون سوریه هم به خبرگزاری فرانسه گفته است که با دولت اسد بر سر خالی کردن داریا از جنگجویان و غیر نظامیان، توافق شد.

او گفت: «غیر نظامیان به مناطق تحت کنترل نظام در اطراف دمشق خواهند رفت و جنگجویان به استان ادلب نقل مکان خواهند کرد».

پیش از آغاز جنگ‌های داخلی در سوریه، حدود ۸۰ هزار تن ساکن داریا بودند.