.
.
.

ترکیه مواضع جنگجویان کُرد حمایت شده از سوی آمریکا را بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنجشنبه ۲۵ اوت، نیروهای ارتش ترکیه، به سمت شبه‌نظامیان کُرد سوریه که از حمایت ایالات متحده آمریکا برخوردارند، آتش گشودند، مساله‌ای که نشانگر پیچدگی‌هایی است که مداخله نظامی ترکیه در سوریه با آن مواجه است، اقدامی که هدف از آن، ایجاد منطقه‌ای مزی، خالی از شبه‌نظامیان داعش و کُرد است.

جنگجویان اپوزیسیون وابسته به ارتش آزاد سوریه، با پشتیبانی نیروهای ویژه ترکیه، وارد شهرک جرابلس، یکی از آخرین پایگاه‌های داعش در مرز ترکیه-سوریه شدند.

با این وجود، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و شماری دیگر از مسئولان بلندپایه دولت این کشور گفتند که هدف از عملیات «سپر فرات» جلوگیری از استفاده واحدهای حمایت از خلق کُرد از خلأی است که عقب‌نشینی‌های شبه‌نظامیان داعش ایجاد می‌کند و به آن‌ها اجازه تصرف سرزمین‌های بیشتر را می‌دهد؛ مساله‌ای که برای ترکیه، کم اهمیت‌تر از نابودی گروه داعش نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع نظامی ترکیه اعلام کردند که ارتش این کشور، مواضع شبه‌نظامیان واحدهای حمایت از خلق کُرد را در جنوب شهر جرابلس، بمباران کرد. خبرگزاری آناتولی نزدیک به دولت ترکیه می‌گوید که حمله انجام شده، یک اخطار بود.

روز پنجشنبه، یعنی یک روز پس از ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه، صدای انفجار و تیراندازی در بلندی‌های موجود در منطقه، شنیده شد.

ترکیه، عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که دومین ارتش بزرگ این پیمان را دارد، خواستار عقب‌نشینی واحدهای حمایت از خلق کُرد به سمت ساحل شرقی رود فرات شده است. جنگجویان کُرد، پیشتر در چارچوب عملیاتی با پشیتبانی ایالات متحده، به سمت غرب رود فرات پیشروی کرده بودند تا شهر منبج را از تصرف شبه‌نظامیان داعش خارج کنند؛ عملیاتی که موفقیت آمیز بود.

آنکارا، واحدهای حمایت از خلق کُرد را به دلیل ارتباط نردیکش با شبه‌نظامیان گروه کارگران کردستان (پ.ک.ک) تهدیدی برای خود می‌داند. پ.ک.ک سه دهه با دولت ترکیه جنگید.

دستاوردهای واحدهای خلق کُرد، نگرانی ترکیه را در پی داشت. آنکارا نگران آن است که توسعه مناطق تحت تصرف کُردهای سوریه، کُردهای ترکیه را تشویق به فعالیت و حملات بیشتر کند.

این مساله، ترکیه را در موضعی مخالف ایالات متحده قرار داد. آمریکا وحدهای حمایت از خلق کُرد را، هم‌پیمانی در جنگ با گروه داعش می‌داند. واحدهای حمایت از خلق کُرد، بخش مهمی از اذتلاف سوریه دمکراتیک است که اکتبر گذشته با حمایت آمریکا و با هدف جنگ با داعش تشکیل شد.

فکری ایشق وزیر دفاع ترکیه گفت که جلوگیری از متصل کردن مناطق تحت تصرف کُردها در شرق و غرب طرابلس توسط حزب اتحاد دمکراتیک (شاخه سیاسی واحدهای حمایت از خلق کُرد)، یکی از اولویت‌های آنکارا است.

ایشق در مصاحبه با شبکه N.TV افزود: «باید داعش را از میان برد، این یک اولویت مطلق است، اما برای ما کافی نیست... حزب اتحاد دمکراتیک و واحدهای حمایت از خلق کُرد نباید جایگزین داعش در این مناطق شود».

او ادامه داد: «آروزی بزرگتر حزب اتحاد دمکراتیک در متحد کردن مناطق غربی و شرقی است، نمی‌گذاریم چنین اتفاقی بیفتد».

منابعی در وزارت امور خارجه ترکیه گفتند که جاک کری وزیر امور خارجه آمریکا به مولود چاووش اغلو همتای ترکیه‌ای خود پنجشنبه در گفت‌وگویی تلفنی این اطمینان را داده که واحدهای حمایت از خلق کُرد، به سمت شرق رود فرات، عقب‌نشینی خواهند کرد.

هم‌اکنون شهرک جرابلس، به طور کامل به کنترل نیروهای ارتش آزاد سوریه در آمده است. ساکنان این شهر عرب و ترکمن هستند.