.
.
.

ارتش آزاد به کردهای سوری: منبج را ترک نکنید منتظر رویارویی نظامی باشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرتیپ احمد البری رئیس ستاد مشترک ارتش آزاد سوریه، روز جمعه به کردهای مسلح سوری که شهر منبج را در اختیار دارند هشدار داد. که اگر شهر را ترک نکنند منتظر رویارویی نظامی سختی با ارتش آزاد باشند.

همزمان با این هشدار برخی رسانه ها از گلوله باران مواضع کردها توسط توپخانه ارتش ترکیه در جنوب جرابلس خبر دادند.

به گزارش کانال تلویزیون "سی ان ان ترکیه" ارتش ترکیه پس از هشدار به کردها برای ترک منطقه منبج و عدم پاسخگویی شبه نظامیان کرد مناطق مواضع کردها در فاصله 40 کیلومتری شمال منبج را هدف آتش توپخانه‌ای خود قرار داد.

ارتش ترکیه نیز اعلام کرد که روز گذشته مواضع کردها در جنوب منبج را هدف قرار داده است.

رجب طیب اردوغان پس از موفقیت ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که هدف از عملیات «سپر فرات» پاکسازی کامل حدود ترکیه از تروریستهای داعش و پ ک ک است.

خطر بروز درگیری میان کُردها و ارتش آزاد سوریه

مخالفان سوری تحت لوای ارتش آزاد سوریه (FSA) می گویند که در یک مبارزه روز افزون در برابر شبه نظامیان واحدهای مدافع خلق (YPG) قرار دارند که به ایالات متحده در ادامه مبارزه خود علیه داعش در سوریه کمک می کنند.

به گفته کارشناسان دو طرف اولویت های مختلفی در جنگ دارند. ارتش آزاد سوریه برای سرنگونی رئیس جمهور بشار اسد می جنگند، در حالی که YPG در تلاش است تا مناطق تحت کنترل خود در شمال سوریه را از آن کشور جدا کند.

هر طرف نیز دیگری را به همدستی با دشمنان خود در مبارزه که بعد قومی به خود گرفته است دعوت می کند. مبارزه ای که گروه های حاضر در میان اکثریت عرب سوریه علیه یکی از گروه هایی می جنگند که در سال 2011 و با هدف دفاع از اقلیت کرد ایجاد شد.

با ورود ارتش آزاد در منطقه جرابلس و هشدار به کردها برای ترک منبج ، تنش بین دو گروه مورد حمایت ایالات متحده به نقطه اوج خود رسیده است این اختلاف برای ائتلاف بین المللی که کمپین ضد داعش را رهبری می کند یک ضعف به شمار می رود.