فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک گزارش بین المللی رژیم سوریه و داعش را به حملات شیمیایی متهم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک گزارش بین المللی که بر اساس تحقیقات مشترک میان سازمان ملل و سازمان بین المللی ممنوعیت استفاده از سلاح شیمیایی منتشر شد، به این نتیجه رسیده که نیروهای رژیم سوریه مسئول دو حمله با گاز سمی بوده و داعش از گاز خردل استفاده کرده است.

  الکسی لامیک سفیر فرانسه در سازمان ملل روز چهارشنبه اظهار داشت که گزارش سازمان ملل واضح می گوید که رژیم سوریه و گروه داعش در سال های 2014 و 2015 در حملات خود از سلاح شمیایی استفاده کرده اند.

  لامیک با اشاره به اعمال تحریم هایی علیه عاملان حملات شیمیایی، شورای امنیت را به تحمل مسئولیت های خود فرا خواند و گفت که رژیم سوریه در بسیاری از حملات درگیر است.

  این گزارش، راه را برای رویارویی میان پنج کشور شورای امنیت که حق وتو دارند باز کرده است، چرا که پیش بینی می شود بار دیگر روسیه و چین در برابر آمریکا، فرانسه و بریتانیا درباره لزوم اعمال تحریم ها پس از انتشار نتایج این گزارش، قرار گیرند.

  محققان به این نتیجه رسیده اند که اطلاعات کافی وجود دارد که نشان می دهد یک هلی کوپتر وابسته به رژیم سوریه، در 21 آوریل 2014 مواد سمی کلور عليه شهرک تلمنس به و در 16 مارس در 2015 علیه شهرک سرمین در ادلب پرتاب کرده است.

  این گزارش همچنین به این نتیجه رسیده که داعش تنها گروهی بود که توانایی، امکانات و وسایل استفاده از گاز خردل در شهرک مارع در 21 اگوست 2015 داشته است.

  گفتنی است که سوریه در سال 2013 بر اساس توافق میان مسکو و واشنگتن، با نابودی سلاح شیمیایی خود موافقت کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران