.
.
.

نشست جده در سعودی برای فعال کردن مذاكرات درباره يمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی شکست گفتگوهای صلح یمن در کویت که با حمایت سازمان ملل انجام شد و همزمان با تشدید درگیری‌های نظامی، وزرای امور خارجه کشورهای خلیج، ایالات متحده و بریتانیا به منظور گفت‌وگو درباره بحران یمن در شهر جده سعودی، به مدت دو روز دیدار می‌کنند.

مسئولان خلیجی تاکید کرده‌اند که موضع‌گیری‌های بین‌المللی از لندن تا جده، درباره تجاوزهای شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح، به طور فزاینده‌ای استوارتر می‌شود.

این مسئولان به نشست روز چهارشنبه جده که با حضور وزرای امور خارجه کشورهای خلیج، ایالات متحده و بریتانیا و اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، برگزار می‌شود، چشم دوخته‌اند.

برخی از دیپلمات‌ها و تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که نشست جده به مانند نشست لندن که با حضور وزرای امور خارجه پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده و بریتانیا برگزار شد، به یک اتفاق‌نظر درباره پیشنهاد سازمان ملل برای حل این مساله، منجر شود.

موضوع جدید در نشست جده، حضور میخاییل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه روسیه است. او پیش از این و در دیدار با مسئولان یمنی بر ادامه حمایت روسیه از مشروعیت عبدربه منصور هادی تاکید کرده و اقدامات کودتاگران در صنعا را تک‌رویی‌هایی دانست که مسکو آنها را به رسمیت نمی‌شناسد.

بر اساس آنچه مسئولانی یمنی به "العربیه" گفته‌اند، گام مهم این نشست، اقدامات تنبیهی بین‌المللی است که اگر کودتاگران پیشنهاد سازمان ملل برای حل مساله را رد کنند، بر علیه آنها اعمال خواهد شد.

سفیر بریتانیا در یمن اذعان کرد که تقویت کودتا از طریق مجلس سیاسی یمن و دیگر اقدامات منافی قانون اساسی نمایانگر سوء نیت آشکار کودتاگران است و می‌تواند به افزایش خشونت‌ها به جای تقویت راه‌حل‌ها در یمن منجر شود.