.
.
.

رویترز: خشونت‌های شبه‌نظامیان شیعه در فلوجه بسیار بیشتر از گزارش‌های اولیه است

شبه‌نظامیان شیعه عراقی عمدتا روابط نزدیکی با سپاه پاسداران ایران دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز سه شنبه ۲۳ اوت، در گزارشی اختصاصی تاکید کرد که شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به حشد الشعبی، در جریان عملیات آزادسازی شهر فلوجه از تصرف شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش که در ماه ژوئن صورت گرفت، بسیار بیشتر از آنچه بود که مقامات آمریکایی به طور علنی تایید کرده بودند.

بر پایه این گزارش، حدود، ۷۰۰ مرد و پسر سنی مذهب عراقی، با گذشت دو ماه پس از بیرون راندن شبه‌نظامیان داعش از فلوجه، همچنان مفقود هستند.

این گزارش افزوده که این آزار و اذیت‌ها با وجود تلاش‌های نیروهای آمریکایی برای کاستن از نقش شبه نظامیان شیعه در آزادسازی فلوجه، رخ داده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، تلاش‌های آمریکا برای محدود کردن فعالیت شبه نظامیان شیعه عراقی تاثیر اندکی داشت و آنها از فلوجه عقب نشینی نکردند و در غارت آنجا شرکت داشتند و اکنون نیز هرگونه تلاش آمریکا برای محدود کردن نقش خود در عملیات در پیش رو علیه داعش را رد می‌کنند.

این گزارش ادامه می‌دهد: «بر اساس مصاحبه‌هایی که با رهبران عشایر، سیاستمداران عراقی، دیپلمات‌های غربی و بیش از ۲۰ نجات یافته صورت گرفت، شبه‌نظامیان شیعه دست کم ۶۶ مرد اهل سنت را کشته و دست کم ۱۵۰۰ نفر دیگر را که از فلوجه می‌گریختند، مورد آزار و اذیت قرار دادند».

مصاحبه شوندگان همچنین گفته‌اند که مردان سنی هدف تیراندازی قرار گرفتند، با شلنگ‌های پلاستیکی کتک خوردند و در چندین مورد سر آنها از تن جدا شد.

این گزارش می‌افزاید، در حالی که آمریکا برای طرح کمک به نیروهای عراقی در آزادسازی موصل آماده می‌شود، ناتوانی واشنگتن برای جلوگیری از خشونت‌های فرقه‌ای یکی از نگرانی‌های اصلی مقامات دولت اوباما است.

مقامات آمریکایی می‌گویند نگران آن هستند که شبه‌نظامیان شیعه در عملیات آزادسازی شهر موصل بار دیگر مرتکب چنین خشونت‌هایی شوند.

شبه‌نظامیان شیعه عراقی عمدتا روابط نزدیکی با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران دارند و تصاویر فرماندهان ارشد سپاه، از جمله قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، در کنار آنها دیده شده است.