فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کمیساریای‌عالی پناهندگان درباره پیامدهای حمله به موصل هشدار داد

  «آزادسازی موصل باعث آوارگی هزاران خانواده عراقی خواهد شد»

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد روز سه شنبه 23 آگوست، گفت انتظار می رود که صدها هزار خانواده عراقی در موصل در پی آغاز عملیات ارتش عراق برای بازپسگیری موصل از گروه دولت اسلامی «داعش» آواره خواهند شد.

  آدریان ادواردز، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان در مصاحبه با خبرنگاران گفت:«ما معتقدند که وضعیت آوارگان در موصل به طور قابل توجهی بدتر خواهد شد».

  وی افزود:«کمیساریای پناهندگان به زمین گسترده‌ای برای اسکان آواره‌گان در اردوگاه‌های موقت نیاز دارد».

  سخنگوی کمیساریای پناهندگان اظهار داشت:«حمله برای آغاز سازی موصل از نظر مسائل انسانی تاثیر منفی زیادی را در بر خواهد داشت و حدود 1.2 میلون انسان تحت تاثیرات منفی این هجوم قرار خواهند گرفت».

  هشدار سازمان ملل متحد

  پیشتر سازمان ملل متحد نیز درباره پیامدهای احتمالی حمله ارتش عراق به موصل هشدار داده بود .

  سازمان ملل در بیانیه خود اعلام کرده بود که عملیات آزادسازی موصل بحرانی انسانی را در عراق به دنبال خواهد داشت.

  سازمان ملل متحد ضمن در خواست کمک از جامعه جهانی برای رفع بحران انسانی احتمالی در عراق، اعلام کرد، جهت حل این بحران به 284 میلیون دلار کمک‌های ضروری و اولیه و 1.8 میلیارد دلار برای مقابله با تبعات آن نیاز خواهیم داشت.

  سازمان ملل گفته است که تاثیر حمله موصل بر غیرنظامیان ویرانگر خواهد بود و به احتمال زیاد شاهد تلفات جانی زیادی در غیرنظامیان باشیم و حتی خانواده‌هایی که برای فرار از مناطق تحت سلطه داعش تلاش می کنند احتمالا تحت خطرات قرار گیرند.

  موصل دومین شهر بزرگ عراق است که در حال حاضر در کنترل گروه داعش است. جمعیت این شهر که اغلب مردم آن سنی هستند، حدود 5 میلیون تخمین می زنند.

  تبلیغات