.
.
.

عفو بین‌الملل: عراق برای اعتراف‌گیری از متهمان آن‌ها را شکنجه و تهدید می‌‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان عفو بين الملل دوشنبه ٢٢ اوت، اعدام ٣۶ تن در عراق را به اتهام کشتار سربازان عراقی در پایگاه اسپایکر محکوم کرد و گفت که این افراد زیر تهدید و شکنجه، به دست داشتن در این کشتار اعتراف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان عفو بین‌الملل از عراق خواست با متوقف کردن اجرای احکام اعدام «دادگاه‌های پاک و عادلانه‌ای» برای متهمان به دست داشتن در کشتار برگزار کند.

روز یکشنبه تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد که احکام اعدام ۳۶ عامل کشتار اسپایکر در زندانی در جنوب عراق اجرا شد. این افراد به جرم دست داشتن در اعدام حدود ۱۷۰۰ سرباز عراقی همزمان با تصرف ناگهانی مناطق وسیعی از شمال عراق توسط شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، محکوم شده بودند.

سربازان در اردوگاه اسپایکر بودند که در شمال شهر تکریت زادگاه صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق قرار دارد. دولت عراق با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا موفق شد شهر تکریت را سال گذشته از تصرف شبه‌نظامیان داعش خارج کند.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده است: «یکی از اعدام شدگان پس از آن‌ها تهدید شده بود که همسر و خواهرانش مورد تجاوز جنسی قرار خواهند گرفت، به اعدام ۶۰ سرباز اعتراف کرد. او همچنین مورد ضرب و شتم و در معرض ضربات کابل قرار گرفته بود و برای گرفتن اعتراف از او، از جریان برق هم استفاده شده بود».

این بیانیه افزوده است:‌ «با وجود این‌که به گفته وکلای مدافع در جلسه دادگاه این شخص از اعتراف‌های خود عقب نشینی کرده بود اما حکم اعدام برپایه همان اعتراف‌ها صادر شد».

پس از آن‌ها حدود دو ماه پیش، منطقه الکراده بغداد هدف انفجار انتحاری بزرگی قرار گرفت که طی آن ۳۲۴ تن کشته شدند، دولت عراق برای اجرای احکام اعدام افرادی که به تندروی متهم کرده بود، زیر فشار قرار گرفت. حیدر الزاملی وزیر دادگستری عراق روز یکشنبه پیش‌بینی کرد احکام اعدام بیشتری اجرا شود.