.
.
.

رئیس جمهوری مصر: رابطه ما با سعودی وامارات پایدار وثابت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در مصاحبه‌ای با روزنامه نگاران ملی گرای این کشور تاکید کرده که رابطه قاهره با کشورهای عربی خلیج بویژه با سعودی و امارات ثابت و پایدار است.

السیسی که روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری با سردبیران روزنامه‌های ملی گرای مصر مصاحبه می کرد، گفت:«مصر هم‌اکنون در چارچوب حمایت وحفاظت از امنیت ملی خود و جهان عرب فعالانه و با تمام قدرت برای پایان دادن به بحران سوریه، یمن و لیبی تلاش می کند».

رئیس جمهوری مصر ضمن تقدیر از روابط کشورهای عربی خلیج گفت:«خلاصه کردن عمق روابط کشورهای عربی خلیج با مصر به مسئله کمک‌های مالی این کشورها به قاهره نادرست است».

السیسی اظهار داشت :« چهار اصل عمده برای روابط مصر با با خارج بویژه جهان عرب وجود دارد که عبارتند از : «1- منافع مشترک نه وابستگی 2- اصول و ارزش‌های پایدار براى حفظ روابط، 3- روش‌های معتدل و باز در چارچوب روابط راهبردی 4- حفظ منافع با در نظر گرفتن دیدگاه‌های مشترک و احترام متقابل میان کشورها».

رئيس جمهور مصر گفت: «اعتماد به سیاست خارجی و داخلی مصر روز به روز در حال افزایش است و همکاری با مصر روز به روز بیشتر و با فاصله زمانی کوتاه افزایش یافته است».

السیسی گفت:«رویدادهای و اتفاقاتی که امروز در منطقه اتفاق می افتد بیانگر دقیق بودن دیدگاه‌های مصر در باره این حوادث و رویدادهاست».

وی افزود:«پیشتر نگرانی‌های مصر برای خیلی ها نه قابل درک بود و نه کسی آنها قبول می کرد».

رئیس جمهوری مصر در باره مشارکت نیروهای این کشور در ائتلاف عربی به رهبری سعودی در یمن گفت:«مصر در هیچ کشوری از کشورهای منطقه نیروی زمینی ندارد اما نیروی دریایی ما مسئولیت هم‌اکنون مسئولیت حفاظت از تنگه باب المندب که به عنوان گذرگاه مهم دریایی برای کشتی های تجاری از این تنگه تا کانال سوئز در مصر را بر عهده دارد».

وی گفت:«بخشی از نیروی هوایی ما نیز در کنار نیروهای هوایی کشورهای عربی خلیج عمل می کند».