.
.
.

ترکیه: اجازه تقسیم سوریه بر پایه نژادی را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه با اعلام این‌که کشورش نقش فعال‌تری در تعامل با بحران سوریه ایفا خواهد کرد گفت که آنکارا، مانع از تقسیم سوریه بر پایه نژادی خواه شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یلدریم که شنبه ۲۰ اوت در جمع مجموعه‌ای از خبرنگاران در استانبول سخن می‌گفت، با بیان این‌که بشار اسد رئیس نظام سوریه می‌تواند در رهبری مرحله انتقالی نقش ایفا کند، تاکید کرد که او نمی‌تواند در آینده سوریه، نقشی داشته باشد.

با تصرف برخی از مناطق توسط شبه‌نظامیان کُرد و درگیری‌ آن‌ها با گروه‌های مخالف که سرنگونی بشار اسد اولویت آن‌ها است، جنگ در سوریه بعد نژادی هم پیدا کرد.

ترکیه بیم آن دارد که پیروزی‌های گروه‌های مسلح کُرد در سوریه، باعث قدرت گرفتن آن‌ها و تشویق شورشیان کُرد ترکیه به تشدید فعالیت شود.

یلدریم گفت: «ترکیه در شش ماه آینده،به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای نقشی فعالت‌تر در مساله سوریه ایفا خواهد کرد. این به این معنی است که ما اجازه تقسیم سوریه را بر پایه نژادی نخواهیم داد. این مساله برای ترکیه تمام شده است».

این در حالی است که واحدهای حمایت از خلق کُرد جمعه اعلام کردند هزاران غیرنظامی را از مناطق تحت کنترل خود در حسکه به دلیل حملات هوایی جنگنده‌های ارتش سوریه، به مناطق دیگر منتقل کردند.

درگیری‌های اخیر حسکه، شدیدترین درگیری‌ها میان واحدهای حمایت خلق کُرد و نیروهای دولتی سوریه در حدود پنج سال جنگ داخلی این کشور به شمار می‌آید. حسکه به دو قسمت تحت کنترل کُردها و تحت کنترل دولت تقسیم می‌شود.

این درگیری‌ها پس از حدود یک هفته از بهبود روابط میان ترکیه و روسیه که حامی نظامی اصلی حکومت بشار اسد است، روی می‌دهد.

واحدهای حمایت خلق کُرد هم بخشی از ائتلاف سوریه دمکراتیک هستند که در جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، از حمایت ایالات متحده آمریکا برخوردار است. این ائتلاف هفته گذشته شهرک منبج در شمال استان حلب را از شبه‌نظامیان داعش باز پس گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم