.
.
.

سازمان ملل: حلب در آستانه «فاجعه انسانی بی‌سابقه» قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد، سه‌شنبه ۱۶ اوت، نسبت به «فاجعه انسانی بی‌سابقه» در حلب سوریه هشدار داد و از روسیه و ایالات متحده آمریکا خواست، هرچه سریع‌تر به توافقی برای آتش‌بس در این شهر و مناطقی دیگر در سوریه دست یابند.

در هفته‌های اندک گذشته، جنگ میان نیروهای دولتی و متحدانشان از یک سو و مخالفان مسلح از سوی دیگر برای به کنترل درآوردن حلب، شدت گرفت؛ مساله‌ای که به کشته شدن صدها تن و محروم شدن بسیاری از غیرنظامیان از برق، آب و کمک‌های حیاتی، انجامید. شهر حلب به دو بخش تقسیم شده است، مناطق شرقی در کنترل مخالفان قرار دارد و بخش غربی را نیروهای دولتی کنترل می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای مون، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود، گفته است: «در حلب در آستانه یک فاجعه انسانی بی‌سابقه قرار داریم، آن‌هم پس از ۵ سال از حمام خون و جنگ در سوریه».

او ادامه داد: «جنگ برای به کنترل در آوردن زمین از راه حملات بی‌هدف به مناطق مسکونی صورت می‌گیرد از جمله استفاده از بمب‌های بشکه‌ای که به کشته شدن صدها غیرنظامی از جمله ده‌ها کودک انجامیده است».

نیروهای دولتی سوریه، به وسیله هلیکوپتر، اقدام به پرتاب بمب‌های بشکه‌ای به سمت مناطق مسکونی می‌کنند. این بمب‌ها، تلفاتی جانی و مالی بسیاری بر جای می‌گذارد.

او باردیگر خواستار برقراری آتش‌بسی ۴۸ ساعته در حلب با هدف رساندن کمک‌های بشر دوستانه به مردم شد. او همچنین از مسکو و واشینگتن خواست هرچه سریع‌تر به توافقی برای آتش‌بس دست یابند.

وزارت امور خارجه روسیه هم اعلام کرد که سرگئی لاوروف با جان کری همتای آمریکایی‌اش، سه‌شنبه بر سر هماهنگ‌ کردن تلاش‌ها در سوریه با هدف دست‌یابی به آتش‌بس، به توافق رسیدند.

از سویی، روسیه برای نخستین بار روز سه‌شنبه از ایران به عنوان پایگاهی برای حملات هوایی به مواضع مخالفان اسد در سوریه استفاده کرد.

دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که شدت گرفتن حملات هوایی روسیه به حلب، باعث کشته شدن ده‌ها غیرنظامی شده است.