.
.
.

دادستان‌های ترکیه خواستار صدور حکم بیش از ۱۹۰۰ سال حبس برای گولن شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که دادستان‌های دستگاه قضایی ای کشور، خواستار ۱۹۰۰ سال زندان برای فتح‌الله گولن روحانی با نفوذ ترکیه‌ای به خاطر اتهامش به برنامه‌ریزی برای کودتای نافرجام ترکیه شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دادستان‌های ترکیه در کیفرخواستای، سه‌شنبه ۱۶ اوت، خواستار صدور دو حکم اعدام برای فتح‌الله گولن روحانی ساکن ایالات متحده آمریکا شدند، شدند، یکی حبس ابد و یکی ۱۹۰۰ سال حبس.

کودتای نافرجان ترکیه، نیمه ماه گذشته روی داد.

برپایه این گزارش، این کیفرخواست، ۲۵۲۷ صفحه‌ای است و آن رادادستان‌های منطقه اوشاک در غرب ترکیه امضا کردند. اتهام‌های متوجه گولن که بر پایه آن ترکیه خواستار تحویل گرفتنش از آمریکا است، شامل «تلاش برای نابود نظام قانون اساسی از راه زور» و «تشکیل و رهبری گروه تروریستی مسلح» می‌شود.

از سویی، گولن ۷۵ ساله که از سال ۱۹۹۹ در تبعیدگاه اختیاری خود در ترکیه زندگی می‌کند، هرگونه دست داشتن در کودتای نافرجام را رد می‌کند. دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، از سال‌ها پیش، گولن‌را به تشکیل «دولتی موازی» متهم می‌کند.

دادستان‌های ترکیه، گولن را به نفوذ در سازمان‌های کشور و دستگاه‌های اطلاعاتی متهم می‌کنند. آن‌ها تاکید می‌کنند که گروه گولن از راه شبکه‌اش سعی در کنترل سازمان‌های ترکیه داشت. آن‌ها شبکه گولن را متهم به جمع‌آوری پول از بازرگانان و انتقال آن به ایالات متحده هم می‌کنند.

بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه، سه‌شنبه در سخنانی در پارلمان، خواستار «محاکمه عادلانه و بی‌ططرفانه» گوفن شده بود. او گفت: «گولن به ترکیه باز خواهد گشت و مجازات خواهد شد».