.
.
.

ترکیه: جنگجویان کُرد از منبج خارج خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت که آنکارا انتظار دارد جنگجویان کُرد سوریه پس از آزاد سازی شهر منبج از تصرف شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به همراه جنگجویان عرب، از شرق رود فرات خارج شوند.

ائتلاف سوریه دمکراتیک که از جنگجویان کُرد و عرب تشکیل شده و از پشتیبانی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا برخوردار است، هفته گذشته اعلام کرد که شهر منبج را به طور کامل از تصرف شبه‌نظامیان داعش خارج کرده است. شهر منبج آخرین شهر مرزی تحت تصرف داعش بود.

ترکیه، شبه‌نظامیان واحدهای خلق کُرد را شاخه حزب کارگران کردستان و دشمن خود می‌داند. حزب کارگران کُردستان ترکیه از از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، گروهی تروریستی شناخته می‌شود.

چاووش اغلو که در آنکارا در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: «بله ما انتظار داریم، ایالات متحده به ما وعده داد که جنگجویان کُرد سوریه عضو در ائتلاف سوریه دمکراتیک، پس از عملیات منبج از شرق رود فرات خارج شوند».

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا دوشنبه در بیانیه‌ای آزاد سازی منبج را گامی مهم در جنگ علیه گروه داعش توصیف کرد و ترکیه به خاطر حمایت‌هایش در این جنگ، قدردانی کرد.

او افزود: «ساکنان شهر منبج هم‌اکنون ماموریت دشواری را برای بازسازی منازل و جامعه خود آغاز می‌کنند و از تمام هم‌پیمانان در ائتلاف می‌خواهم به آن‌ها در این میسر کمک کنند».