فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یمن: دعوت کودتگران برای تشکیل پارلمان تلاشی دیگر علیه دولت قانونی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات دولت قانونی یمن بعد از ظهر پنجشنبه 11 آگوست با اعلام مخالفت شدید با دعوت کودتگران حوثی و مخلوع صالح برای تشکیل جلسه پارلمان، اعلام کردند که دعوت کودتگران حوثی برای تشکیل جلسه پارلمان در واقع تلاشی دیگر در جهت نفی مشروعیت پارلمان حقیقی است که به وسیله حوثی ها منحل شد.

  مقامات یمنی می گویند پس از اینکه حوثی‌ها در طرح‌های قبلی خود شکست خوردند و نتوانستند چه از داخل و چه از خارج مشروعیتی کسب کنند، اکنون با تغییر تاکتیک خود در مطرح کردن موضوع دعوت برای تشکیل پارلمان سعی می کنند مشروعیت پارلمان حقیقی و قانونی کشور که آنها پس از کودتا و اشغال صنعا منحل کردند را نفی کنند.

  گفتنی است که اغلب احزاب سیاسی یمن در عدن و مناطق صنعا هم صدا با دولت قانونی عبدربه منصور هادی، طرح کودتگران حوثی‌ و صالح برای تشکیل پارلمان را رد کرده و هر گونه مشارکت یا حضور در چنین پارلمانی غیر رسمی را نوعی همکاری با کودتگران و خیانت به دولت و مشروعیت قانونی این کشور توصیف کردند.

  در همین حال شمار زیادی از نمایندگان پارلمان یمن که پیشتر توسط حوثی‌ها منحل شد، با دعوت حوثی‌ها برای تشکیل جلسه پارلمان مخالفت کرده و آن را «باطل» و مخالف اراده ملی یمنی ها دانستند

  نمایندگان پارلمان می گویند، افتتاح یا بازگشایی پارلمان باید در چارچوب توافقات ملی و با حضور همه گروههای سیاسی و دولت قانونی این کشور صورت بگیرد.

  «غیرقانونی» خواندن تشکیل شورای سیاسی حوثی‌ها

  المخلافی وزیر خارجه یمن تشکیل شورای ریاستی توسط حوثی‌ها را غیرقانونی توصیف کرد و آن را نوعی اعلام جنگ خواند.

  «عبدالملک المخلافی» وزیر خارجه دولت قانونی یمن و معاون نخست‌وزیر این دولت در کنفرانسی مطبوعاتی در ریاض اعلام کرد تشکیل شورای سیاسی توسط هیأت حوثی‌ها را غیرقانونی و نوعی اعلام جنگ به شمار می‌رود.

  المخلافی در ادامه افزود:« دعوت به حضور در جلسه پارلمان در صنعا گامی غیرقانونی است و حضور در این جلسه «خیانت» به شمار می‌رود.

  وی سپس خواستار اقدامات علیه تمام کسانی شد که در این جلسه شرکت کردند.

  المخلافی تاکید کرد: تمامی کسانی که در این نشست شرکت کنند مانند آن است که در «کودتا» شرکت کرده‌اند.

  وزیر خارجه یمن اظهار داشت:« بسیاری از نمایندگان مجلس به ما قول داده‌اند در این نشست شرکت نخواهند کرد».

  وی سپس از ائتلاف‌های حاضر در پارلمان خواست که جلوی اقداماتی اقدامات یک جانبه کودتگران حوثی را بگیرند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران