فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل متحد: بمباران حلب با گاز سمی «کلر» یک جنایت جنگی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به دنبال اعتراض‌های بین المللی علیع بکارگیری سلاح شیمیایی از نوع گاز سمی «کلر» در حلب توسط نیروهای رژیم اسد، روز گذشته سازمان ملل متحد با اعلام نگرانی شدید از چنین رویکردی در جنگ داخلی سوریه گفته است استفاده از سلاح‌های شیمیایی در صورتی که اثبات شود یک جنایت جنگی به شمار می رود.

  در همین حال ایالات متحده آمریکا از استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی در حلب ابراز نگرانی شدید کرده است.

  الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما اطلاعاتی که در باره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حلب به دست ما رسیده است را بررسی می کنیم»

  وی افزود:«ما این گزارش‌ها و اطلاعات را به صورت جدی در نظر می گیریم و هر گونه استفاده از سلاح های شیمیایی را مانند گذشته محکوم می کنیم ».

  ایالات متحده هنوز استفاده از گازهای سمی علیه مردم حلب را به طور رسمی تایید نکرده است.

  در همین حال سازمان عفو بین الملل ، در بیانیه‌ای حمله هوایی و بمباران مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب با گاز سمی «کلر» که به کشته شدن بیش 4 نفر منجر شد را به شدت محکوم کرده است.

  ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه نیز طی سخنانی ضمن محکوم کردن همه انواع حملات نظامی به مناطق مسکونی وغیرنظامیان، به ویژه حملاتی که با استفاده از سلاح های شیمیایی صورت می گیرد، روسیه را به دلیل مسئولیتش به عنوان ضامن رژیم اسد برای عدم استفاده از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان، سرزنش و مسکو را مقصر دانست.

  منابع پزشکی در سوریه روز گذشته از بمباران شیمیایی مناطقی در حلب توسط نیروی هوایی ارتش نظام اسد خبر دادند.

  حمزه الخطیب مدیر بیمارستان قدس حلب به خبرگزاری رویترز گفته است که پنجشنبه 11آگوست، دستکم 4 تن در اثر تنفس گاز مسموم، جان خود را از دست داده‌اند و 55 تن دیگر مصدوم شده‌اند.

  اورژانس سوریه که در مناطق تحت کنترل مخالفان فعالیت می‌کند هم با تایید این خبر از کشته شدن دستکم 3 تن و مصدوم شدن 22 تن دیگر گزارش داد.

  اورژانس سوریه می‌گوید که احتمالا گاز مورد استفاده، کُلر باشد. مدیر بیمارستان قدس می‌گوید که ترکش‌های بمب بشکه‌ای حاوی گاز سمی و لباس‌های کشته شدگان را برای تحقیقات بیشتر نگاه داشته است.

  به گفته فعالان سوری، بمباران شیمایی، در محله «الزبدیه» حلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، روی داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران