.
.
.

فراخوان اردوغان برای تظاهرات ملیونی ضد کودتا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میلیون‌ها نفر از شهروندان ترکیه امروز یکشنبه 7 آگوست 2016 در پاسخ به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور برای تظاهرات ملیونی ضد کودتا به خیابان‌های استانبول می آیند تا مخالفت خود را با کودتای نافرجام اعلام کنند.

فراخوان برای تظاهرات میلیونی سه هفته پس از شکست کودتای نافرجام ارتش علیه رجب طیب اردوغان، توسط هواداران وی برای دفاع از دموکراسی داده می شود.

تجمع تظاهر کنندگان در خیابان‌های استانبول شهری که از آن به عنوان دژ سیاسی محکم رجب طیب اردوغان یاد می شود، 17:00 به وقت محلی (14:00 به وقت گرینویچ) صورت می گیرد. کارشناسان می گویند انتظار می رود استانبول امروز شاهد گردهمایی بزرگی خواهد بود.

این گردهمایی از طریق صفحه‌های بزرگ توربین در میدان‌های بزرگ شهرهای مرکزی هشتاد استان ترکیه به نمایش گذاشته می شود.

هواداران رجب طیب اردوغان در شهرهای دیگر نیز همزمان به خیابانها خواهند آمد.

ده‌ها هزار نفر در میدان «ینیکابی» در کنار ساحل دریای مرمره تجمع خواهند کرد. این تظاهرات با اقدامات شدید امنیتی همراه خواهد بود.

قرار است رجب طیب اردوغان، بن علی یلدیریم، و دیگر مقامات عالیه رتبه ترکیه در این تجمع حاضر شوند و احتمالا سخنرانی خواهند کرد.

در این تجمع بزرگ مقرر شده که همه احزاب سیاسی مخالف رجب طیب اردوغان نیز حضور داشته باشند. همچنین قرار است همه احزاب حتی حزب عدالت و توسعه از بلند کردن پلاکارد یا لوگوی سیاسی خود بپرهیزند و تنها پرچم ترکیه را بلند کنند.

به نظر می رسد که این تظاهرات پایان تجمع‌ها و تظاهرات‌های روزانه مخالفان کودتای نافرجام که از سه هفته پیش در خیابانها ادامه داشت.
آنکارا فتح‌الله گولن یکی از مخالفان مذهبی اردوغان را به دست داشتن در این کودتا متهم می کند.