.
.
.

ادامه درگیری‌‌ها در حلب پس از شکست محاصره شهر توسط مخالفان سوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع مخالفان سوری روز یکشنبه 7 آگوست 2016 از درگیرهای شدید در شهر حلب خبر دادند. این درگیری‌ها ساعاتی پس از اعلام شکست محاصره شهر حلب توسط مخالفان سوری صورت می گیرد.

محاصره شهر حلب در شمال سوریه، حدود سه هفته پیش از سوی نیروهای اسد و همپیمانانش از حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان فرقه گرای عراقی و افغانی که توسط سپاه قدس ایران آموزش و حمایت مالی می شوند، صورت گرفت.

مخالفان مسلح سوری بعد از ظهر روز شنبه اعلام کردند که در یک عملیات نظامی گسترده توانستند محاصره شهر حلب را بشکنند و تلفات زیادی به نیروهای اسد و همپیمانانش وارد کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، اعلام کرد که برغم شکستن محاصره حلب اما خروج اهالی حلب که از مناطق درگیری بسیار سخت به نظر می رسد.

این نهاد حقوق بشری که مقر آن در لندن است اعلام کرد، که هموز حدود 250 هزار نفر در شهر حلب زندگی می کنند. خروج این تعداد از اهالی در شرایطی که درگیرها هنوز ادامه دارد، ناممکن است.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه تاکید کرد که حملات هوایی جنگنده های رژیم سوریه به شهر هنوز کما بیش ادامه دارد. وراهی که روس ها و نیروهای اسد به عنوان مسیر امن اعلام کرده بودند بسیار خطرناک و ناامن است.

روز گذشته دو مجموعه از گروه‌های مسلح اپوزیسیون سوریه اعلام کردند که پس از چند روز درگیری شدید در بخش‌های جنوب غربی حلب، سرانجام موفق به شکست محاصره شهر از سوی نیروهای دولتی و متحدانش شدند.

گروه فتح الشام، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مجاهدان در خارج از شهر با برادرانشان در داخل شهر به هم رسیدند و عملیات برای باز پس گیری مواضع دیگر برای شکست کامل محاصره ادامه دارد».

یک گروه دیگر هم که وابسته به اپوزیسیون میانه‌رو است، اعلام کرد که محاصره شکسته شده اما هنوز برای جشن پیروزی زود است و اوضاع آسان نیست.

فرمانده اتاق عملیات حلب هم گفت: «عملیات آزادسازی همه شهر حلب آغاز خواهد شد». او افزود: «شماری از نیروهای نظام و شبه‌نظامیانش به اسارت گرفته شدند».

او با بیان این که گروه‌های اپوزیسیون، نیروهای دولتی را در حلب محاصره می‌کنند گفت: «گذرگاه‌هایی بشردوستانه برای اهالی حلب باز خواهیم کرد».

مخالفان مسلح سوری پیشتر موفق شده بودند دانشکده آموزش‌های تسلیحاتی و بخش‌های بزرگی از دانشکده توپخانه را به کنترل خود در آورند.

از سویی دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که درگیری‌ها در منطقه الراموسه در جنوب غرب حلب همچنان شدید است و مخالفان، در پی به کنترل در آوردن یکی از پایگاه‌های نظامی مهم در این منطقه هستند.