.
.
.

نگرانی بین المللی از به کارگیری سلاح شیمیایی در جنگ ادلب سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان بین المللی منع استفاده از سلاح شیمیایی روز پنج شنبه، نگرانی خود درباره گزارش های مربوط به استفاده این سلاح در منطقه سراقب در نزدیکی حلب را اعلام کرد. منابع درمانی و حقوقی گفته اند که نزدیک به 30 نفر دچار خفگی شده اند.

این سازمان گفته که این گاز سمی در منطقه میان دو حومه ادلب شرقی و حلب جنوبی در نزدیکی محل سقوط هلی کوپتر روسیه در شمال سوریه به کار رفته است. اما سازمان بین المللی منع استفاده از سلاح شیمیایی در عین حال گفته که در صدد تحقق درباره این گزارش ها است.

از سوی دیگر، واشنگتن گفته که در حال بررسی گزارش های مربوط به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه است . آمریکا این گزارش ها را «بسیار خطرناک» توصیف کرده است.

فعالان سوری در زمینه های درمانی و حقوق بشری پیشتر گزارش داده بودند که نزدیک به سی نفر بر اثر پرتاب گازهای سمی توسط یک هلی کوپتر دچار خفگی شده اند.

در حالی که مخالفان سوری، رژیم اسد را به حمله شیمیایی متهم کردند، مسکو گفته که این حمله را که در منطقه صلاح الدین در حلب شرقی رخ داده، به واشنگتن گزارش کرده است اما از جزئیات آن بی خبر است.

مسکو گفته که این حمله را افراد مسلح وابسته به نور الدین زنکی در منطقه السکری انجام داده اند. رژیم اسد نیز گفته که منطقه «البلده القدیمه» در حلب که در کنترل نیروهای آن است، مورد حمله شیمیایی از سوی مخالفان قرار گرفته است.

گفتنی است که نیروهای رژیم اسد، در جریان بحران پنج ساله این کشور، بارها از گاز سمی کلرین، در مناطق حومه ادلب، حماه، دمشق و حلب استفاده کرده است.