.
.
.

رئیس پارلمان عراق به اتهام فساد ممنوع الخروج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دستگاه قضایی عراق، دستور ممنوع الخروجی سلیم الجبوری رئیس پارلمان این کشور را به دلیل متهم شدنش به فساد از سوی خالد العبیدی وزیر دفاع، صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالستار بیرقدار، سخنگوی رسمی دستگاه قضایی عراق گفت: «کمیته تحقیقات قضایی که آن را شورای عالی قضایی برای تحقیق در گفته‌های وزیر دفاع در جلسه بازخواستش تشکیل داد، تصمیم گرفت آن‌هایی که وزیر دفاع نامشان را برده، از کشور ممنوع الخروج شوند. این افراد عبارتند از سلیم الجبوری رئیس پارلمان، محمد الکربولی و طالب المعماری دو نماینده پارلمان، حیدر الملا نماینده سابق پارلمان، ایاد الجبوری، هیثم قاسم شغاتی و مثنی عبدالصمد السمرائی. این تصمیم پیش‌گیرانه و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد».

آقای بیرقدار افزود: «کمیته همچنین تصمیر گرفت به گفته‌های شاهدان که مسئولانی سابق و کنونی هستند، گوش دهد چرا که وزیر دفاع گفته که این مسئولان، گفته‌هایی مهم دارند».

العبیدی دوشنبه گذشته در حالی که سوگند یاد کرده بود، درباره سخنانی که در پارلمان بیان کرده بود، در حضور هیئت تحقیق گفته‌های خود را بیان کرد. او با متهم کردن رئیس پارلمان و شماری از نمایندگان، به فساد به طور مستقیم، پارلمان را شوکه کرد. عالیه ناصیف، حنان الفتلاوی و محمد الکربولی، از جمله نمایندگانی هستند که وزیر دفاع، آن‌ها رابه فساد متهم کرد.

بر این اساس، نخست‌وزیر تصمیم گرفت الجبوری و نمایندگانی که وزیر دفاع نامشان را برده، از سفر منع کند؛ مساله‌ای که رئیس پارلمان آن را رد کرده و جزو اختیارات دستگاه قضایی دانست.

از جمله مهمترین اتهام‌های وزیر دفاع به رئیس پارلمان، تلاش برای دست‌یابی به قرار داد آذوغه رسانی برای ارتش است. به گفته وزیر دفاع، ارزش قرار داد تهیه آذوغه برای ارتش، به یک ترلیون و ۳۰۰ میلیارد دینار عراقی (بیش از یک میلیارد دلار)‌ می‌رسد.