.
.
.

پاسخ جنبش فتح به اظهارات مشاور وزیر خارجه ایران درباره دیدار عباس و رجوى

فتح: اظهارات شیخ الاسلام بازتاب سیاست ویرانگر ایران در منطقه عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنبش آزادیبخش ملی فلسطین"فتح"، در واکنش به اظهارات حسین شیخ الاسلام، علیه محمود عباس، رئیس حکومت فلسطین، اعرام کرد که "این اظهارات بازتاب منظومه سیاست‌های ویرانگر ایران، در منطقه عربی است".

فتح در بیانیه‌اى که از سوی کمیته عالی مطبوعات و فرهنگ این جنبش صادر شده تأکید کرد "کسی که صفوف ملت فلسطین را از هم پاشیده و به اصول قدرشناسی، خیانت کرده، حق ندارد از آرمان‌های ملتمان و بیت القدس دم بزند".

در بیانیه جنبش فتح آمده است:"جنبش فتح بعد از مطالعه دقیق اظهارات توهین‌آمیز مشاور وزیر خارجه ایران به رئیس حکومت فلسطین و رهبر جنبش فتح، در واکنش به استقبال [پرزیدنت عباس] در مقر اقامتش در پاریس از رئیس شورای ملی مقاومت ایران در خارج مریم رجوی، این واکنش را نشان ‌دهنده زشتی نقش کسانی می‌داند که با کارزار سازمان یافته‌شان علیه رئیس حکومت فلسطین، رهبر جنبش آزادیبخش ملی و نیز ملت فلسطین و آرمان فلسطین ارزیابی کرده آن را در خدمت به طرح و نقشه صهیونیست‌ها می‌داند".

در ادامه بیانیه جنبش فتح تاکید شده: "آنهایی که برای نابودی و از هم گسیختن صفوف فلسطینی‌ها و تعمیق جدایی میان آنان، به طور پیوسته تلاش کرده و می‌کنند، و صرفا برای کسب مواضع بالاتر و تامین منافعشان اطراف مختلف را به جان هم می‌اندازند، اهدافی را دنبال می‌کنند که نه ربطی به بیت المقدس، نخستین قبله مسلمانان و سومین حرم شریف دارد و نه به عادلانه بودن آرمان فلسطین ربط دارد، بلکه برای به کارگیری یک طرف فلسطینی توسط آنان به عنوان برگی در خدمت منافع و تحمیل نفوذشان در منطقه و گسترش آن است".

جنبش فتح ، " شیخ اسلام و امثالش" را به " خیانت به آرمان فلسطین" به دلیل حمایت از کودتاى جنبش حماس علیه حکومت فلسطین، متهم کرده و در بیانیه خود گفته "آنان به ارزش‌های جنبش فتح که میزبان انقلابیون ایران بوده و با همه امکانات مادی، نظامی و مالی از آنان پشتیبانی کرد و درهایش را به رویشان گشود، به این امید که در چارچوب سیاست کشورشان پشتیبان آرمان فلسطین باشند، خیانت کردند".

این بیانیه با اشاره به موضع وزارت امور خارجه ایران افزوده:"ما از آنها جز خیانت، پشت پا زدن به ارزش‌ها و پافشاری بر حمایت از کودتاگران در فلسطین که بر خلاف اصول ثابت خلق فلسطین و اهداف ملی‌اش، با مرزهای موقت برای کشور فلسطین موافقت کرده‌اند، چیز دیگری ندیده‌ایم".

گفتنى است که جنبش حماس که کنترل نوار غزه را به صورت غیر رسمی در دست دارد از نظر حکومت فلسطین یک شبه دولت کوچک را با قبول مرزهای جدید با اسرائیل، بوجود آورده است.

فتح در بیانیه خود با اشاره به استقبال پرزیدنت محمود عباس از مریم رجوی افزوده است:" به آنها یادآور می‌شویم، جنبش فتح که در گذشته میزبان جنبش‌های آزادیبخش در جهان بوده و آنها را پشتیبانی کرده، همچنان حق دیدار و ملاقات با نمایندگان جنبش‌های آزادیخواه در جهان را دارد. ما همچنان یک جنبش آزادیبخش ملی هستیم که برای آزادی و استقلال مبارزه می‌کند، لذا بایستی روابطمان را با همه نیروهای جهانی که با آرمان‌های آزادیخواهی برای ساختن جوامعی آزاد و دمکراتیک بر اساس حاکمیت عدالت، با ما همفکر هستند، تقویت کنیم".