.
.
.

رئیس پارلمان عراق و چند نماینده به اتهام فساد مالی ممنوع السفر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر نخست وزیری عراق روز سه شنبه 2 آگوست اعلام کرد، حیدر العبادی دستور داد تا سلیم الجبوری رئیس پارلمان و تعدادی از نمایندگان این کشور جهت آغاز تحقیقات در خصوص پرونده فساد مالی در قراردادهای تسلیحاتی ممنوع السفر شوند.

نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای گفته است که به دلیل اتهامات وارد از سوی وزیر دفاع، رئیس پارلمان و نمایندگان مجلس باید در برابر کمیته «شفاف سازی» پاسخگو باشند.

در بیانیه دفتر نخست وزیر عراق آمده است: العبادی دستور ممنوع السفری اسامی کسانی که در اتهامات خالد العبیدی، وزیر دفاع مطرح شده از جمله شخص رئیس پارلمان را صادر کرد.

دفتر حیدر العبادی افزود:« این دستور به منظور تحقیقات درباره صحت و سقم ادعاها و در راستای مهم بودن اتهامات وارد شده است».

وزیر دفاع عراق علاوه بر سلیم جبوری، محمد کربولی، عالیه نصیف، حنان فتلاوی از نمایندگان پارلمان عراق را نیز به فساد در قراردادهای تسلیحاتی متهم کرد.

سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق نیز اتهاماتی که خالد العبیدی، وزیر دفاع این کشور در جلسه پارلمان مبنی بر فساد در قراردادهای تسلیحاتی عنوان داشت را رد کرد.

العبیدی پس از این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد در صفحه شخصی خود در فیس بوک اعلام کرد که جزئیات کلاهبرداری در قراردادهای تسلیحاتی را در اختیار دارد.

وزیر دفاع عراق همچنین در توییت دیگری‌ تاکید کرد، بسیاری از نمایندگان پارلمان مظنون به ارتکاب جرائم مشابهی هستند.

العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از کمیته «شفاف سازی» که هیاتی دولتی و مکلف به مبارزه با فساد است خواسته تحقیقات در مورد این اتهامات را آغاز کنند.

العبیدی برای توضیح در مورد این اتهامات به پارلمان فراخوانده شد.

پس از نشست پارلمان، جبوری در کنفرانسی مطبوعاتی که از تلویزیون پخش شد گفت:« اتفاقاتی که رخ داده به دلیل عدم استیضاح العبیدی مسخره و کاری بیهوده است».

در مقابل وزیر دفاع عراق در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت:« استیضاح یک نماینده در پارلمان توطئه "گروه مفسد" و تلاش سیاسی برای ضربه زدن به وی به دلیل مبارزه با فساد است.

وی ادامه داد: از زمان به عهده گرفتن مسئولیت وزارت دفاع موارد فساد در قراردادهای تسلیحاتی و پدیده "سربازان خیالی" به شدت کاهش یافته است.

وی در توضیح پدیده "سربازان خیالی" گفت: منظور از آن اعضایی از ارتش است که در حقیقت وجود خارجی ندارند اما به اسم آن‌ها حقوق پرداخت می‌شود"..

وزیر دفاع عراق، در دفاع از خود در استیضاح داخل پارلمان گفت:« پارلمان می خواهد از کسی که مسئول اصلی سقوط موصل در دوسال پیش که باعث از دست دادن 40٪ کشور وهمه ویرانی‌ها و زیان‌های مالی و جانی شد چشم پوشی کند.

منظور العبیدی نوری المالکی نخست وزیر عراق که مورد حمایت ایران بود.

العبیدی گفت:« همه کسانی که در سقوط موصل به دست داعش با مجازات شوند و وزارت دفاع حدود 100 هزار نفر از کسانیکه در سال 2014 برابر داعش فرار کردند را اخراج خواهد کرد.