.
.
.

حمله گستره مخالفان مسلح اسد برای شکست محاصره حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مخالفان مسلح سوری در حلب روز یکشنبه 31 ژوئیه حمله‌ای گسترده را علیه نیروهای اسد و متحدانش در حلب آغاز کردند.

این حمله با هدف شکستن محاصره شهر از سوى ارتش سوریه و متحدانش در ناحیه شرقی حلب و همچنین بازپسگیری مناطقی است که مخالفان سوری از طی ده روز گذشته از دست دادند.

سازمان‌های حقوق بشری می گویند محاصره شهر حلب توسط نیروهای اسد و همپیمانانش باعث بدتر شدن اوضاع انسانی در این شهر شده است.

یکی از فرماندهان مخالفان مسلح اسد گفته است که آنها برای بازپسگیری تنها راه امداد رسانی حلب تلاش خواهند کرد. این راه به جاده «کاستیلو» معروف است که در منطقه بنی‌زید در حاشیه شمالی حلب واقع شده است.

به عقید بسیاری از ناظران نظامی جنگ منطقه «کاستیلو» برای مخالفان در حلب مسئله مرگ و زندگی است.

نیروهای اسد و متحدانش با پوشش هوایی روسیه این منطقه را حدود دو هفته پیش به کنترل خود درآوردند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای گفته است که حمله مخالفان به حلب گسترده‌ترین حمله در طی ماه‌های گذشته ‌است.
گفته می شود که در این هجوم حدود 4 هزار جنگجوی سوری شرکت خواهند کرد.

به گفته مخالفان بیشترین تعداد نیروها برای شرکت درعملیات هجومی بازپسگیری جاده کاستیلو را نیروهای جیش الفتح تشکیل می دهند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که این حمله گسترده‌ترین حمله به نیروهای بشار اسد و شبه‌نظامیانی که از حمایت ایران برخوردار هستند، طی ماه‌های گذشته، به شمار می‌رود.

ارتش سوریه درگیری‌ها را تائید کرده، اما می‌گوید نیروهای دولتی، مخالفان سوری را از یک پایگاه پدافند هوایی عقب رانده است.

ارتش اسد، هفته پیش با کمک شبه‌نظامیان متحد با بشار اسد که از حمایت ایران برخوردار هستند و نیز نیروی هوایی روسیه، دست به پیشروی‌های چشمگیری در بخش‌های شمالی حلب زده بود.

سازمان ملل در مورد وضعیت دست‌کم سیصد هزار غیرنظامی، که جاده کاستیلو تنها مسیر دسترسی‌شان به غذا و دارو است، هشدار داده بود.

هفته گذشته سوریه و روسیه از طرحی برای باز کردن مسیرهای امن خروج غیرنظامیان حلب خبر دادند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این موضوع گفت از آن بیم داریم که طرح روسیه یک «نیرنگ» باشد . وی افزود:«ایالات متحده در تلاش است تا ببیند آیا طرح روسیه صادقانه است یا نه».