دلیل سرکشی فرمانده بسیج ایران به خطوط تماس سوریه و اسرائیل چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالى که نیروهاى سپاه پاسداران ایران و شبهنظامیان شیعه وابسته به آن به همراه ارتش رژیم سوریه در تدارک محاصره شهر حلب هستند ، رسانه هاى ایران عکس‌هایى از حضور محمدرضا نقدى فرمانده بسیج ایران در شهر قنیطره در نزدیکى بلندی‌هاى جولان در جنوب سوریه منتشر کرده‌اند.

سایت "بسیج نیوز" گفته که سفر اخیر نقدی به "قنیطره" در منتهی الیه جنوب غربی سوریه در بلندی‌های جولان، مرز سرزمین‌های اشغالی صورت گرفته، اما برخى رسانه‌هاى عربى از زخمى شدن فرمانده بسیج ایران در یک بمباران توسط جنگنده‌هاى اسرائیلى خبر داده‌اند. خبرى که هنوز هیچ منبعى آن را تایید نکرده است.

روزنامه " الشرق الاوسط" گزارش داده که اسرائیلى‌ها از بازدید فرمانده بسیج ایران از منطقه جنگى قنیطره و حضور وى درنزدیکى بلندی‌هاى جولان ابراز تعجب کرده‌اند اما در عین حال گفته‌اند که تل آویو علی‌رغم اطلاع داشتن از وجود وى در قلب منطقه قنیطره نیتى براى دنبال بمباران کردن این منطقه نداشته‌اند.

بر اساس این گزارش ، نقدى با تعدادى از افسران و سربازان گردان‌هاى سورى حاضر در جبهه جولان ملاقات کرده و از تعدادى از مراکز نظامى ارتش سوریه و محل استقرار نیروهاى "حزب الله" نیز بازدید کرده است.

یک مسؤول بلند پایه در تل آویو گفته که بازدید نقدى سؤالات زیادى را در اسرائیل برانگیخته، زیرا که قبلا نیز فرمانده سپاه قدس قاسم سلیمانى از این مناطق بازدید مى کرد اما از نزدیک شدن به نقاط مرزى اجتناب مى‌کرد. این مسؤول سؤالاتى را از قبیل اینکه آیا ایران مسؤولیت سلیمانى را به نقدى واگذار کرده؟، یا اینکه چرا نقدى این منطقه نزدیک به مرز را براى بازدید انتخاب کرده؟ و یا اینکه آیا این امر به منظور تحریک اسرائیل انجام شده است؟" را مطرح کرده است.

سایت واشنگتن فری بیکن (freebeacon) در گزارشی تحت عنوان "فرمانده ارشد ایرانی در سفری محرمانه از مرزهای اسرائیل-سوریه بازدید کرد" به انعکاس این خبر پرداخته و نوشت: ژنرال محمد رضا نقدی، فرمانده نیروهای شبه‌نظامی بسیج که یک سازمان گسترده داوطلبانه و زیر مجموعه سپاه پاسداران می‌باشد به شهر قنیطره سفر کرده است".

از سوى دیگر رسانه‌هاى مخالفان سورى نوشته‌اند که شهر "البعث" مرکز استان قنیطره در روزهاى گذشته شاهد حرکتى بى‌سابقه از سوى نیروهاى نظامى سوریه و شبه‌نظامیان حزب الله لبنان بود، گویا این منطقه را براى بازدید شخصیتى مهم مهیا مى‌کردند.

گفتنى است که در ماه ژانویه سال 2015 سرهنگ محمدعلى الله‌دادى از فرماندهان سپاه پاسداران به همران 5 عضو حزب الله لبنان در اثر بمباران جنگنده‌هاى اسرائیلى در نزدیکى بلندی‌هاى جولان کشته شدند. در اکتبر 2015 نیز یک مسؤول بسیجى به نام نادرحمید دیلمى در درگیرى با ارتش آزاد سوریه در منطقه قنیطره کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید