انتقاد شدید آمریکا و اروپا از توافق کودتگران حوثی و صالح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه 30 ژوئیه طی بیانیه توافق شبه نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع یمن را خروج از چارچوب اصل مذاکرات توصیف کرد و خواستار نشان دادن حسن نیت جهت پیشبرد مذاکرات صلح شد.

به گزارش تلویزیون العربیه علاوه بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا یکی از منابع اتحادیه اروپا نیز توافق موسوم به «بیانیه صنعا» میان شبه نظامیان حوثی و صالح را مغایر با تعهدات این گروه نسبت به مذاکرات صلح یمن در کویت توصیف کرد و از آنها خواست تا از همه تصمیمات یک جانبه‌ای که ابتکار کشورهای عربی خلیج و قطعنامه های شورای امنیت را نقض کند، خودداری کنند.

این در حالی است که هیئت دولت یمن برای مذاکره امروز کویت را ترک خواهد کرد.

هیئت دولت یمن گفته است به دلیل عدم پایبندی حوثی‌ها به قطعنامه های شورای امنیت، پروسه ساسی و گفتگوهای صلح مذاکرات را ترک می کند.

کودتاگران حوثی و حزب علی عبدالله صالح ، رئیس جمهوری مخلوه یمن، توافقنامه‌ای برای تشکیل «شورای عالی سیاسی»جهت اداره کشور به امضا رساندند.

طبق گفته کودتگران این شورای 10 نفره شامل یک رئیس جمهور و یک معاون از هر دو جناح است و ریاست آن به صورت گردشی خواهد بود.

این خبر در حالی منتشر شد که مذاکرات صلح یمن به میزبانی سازمان ملل متحد و با حضور نمایندگان کودتاگران حوثی‌ و دولت شرعی و قانونی یمن در کویت در حال برگزاری است.

به اعتقاد ناظران سياسى، امضای این توافق نشان‌دهنده نوعی دهن کجی از سوی کودتگران خوثی و شانه خالی کردن آنها از هر گونه پایبندی به صلح و مذاکراتی که با نظارت سازمان ملل در کویت صورت می گیرد، به شنار می رود.

عبدالملک المخلافی، وزیر امور خارجه دولت قانونی یمن گفت:« این اقدام حوثی‌ها و حزب عبدالله صالح به معنای از بین بردن فرصت صلح در این کشور بوده و کودتای دیگری علیه مشروعیت بین المللی است که جامعه بین الملل باید آن را محکوم کند».

در همین حال، همزمان با نزدیک شدن به زمان پایان مهلت تعیین شده برای دور دوم مذاکرات صلح یمن، دولت کویت تاکید کرد که مذاکرات میان گروه‌های یمنی تمدید نمی‌شود .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید