دیده‌بان حقوق بشر: روسیه و رژیم سوریه از سلاح های ممنوعه در سوریه استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، رژیم سوریه و روسیه را به استفاده گسترده از بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه، در حملات خود علیه مخالفان متهم کرد.

این سازمان گفته که 47 مورد استفاده از سلاح خوشه‌ای را از ماه مه گذشته ثبت کرده است. به گفته دیده‌بان حقوق بشر، این سلاح باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها غیر نظامی شده است.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری بین‌المللی، در استفاده از سلاح‌های ممنوعه توسط روسیه و رژیم اسد، غیرنظامیان از جمله کودکان را هدف قرار گرفته‌اند.

بنا به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، روسیه تاکنون 13 نوع سلاح ممنوعه در سوریه به کار برده است. این سازمان، به عنوان مثال، بمباران بازار فروش سوخت در روستای ترمانین در استان ادلب توسط جنگنده‌های سوخوی روسیه را که به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان از جمله کودکان، انجامید، ذکر کرده است.

بمب های خوشه‌ای و بمب‌های آتش‌زا، بوسیله توپخانه و موشک پرتاب می‌شوند. این سلاح حاوی بمب‌های کوچکی است که برخی منفجر و برخی دیگر به بمب‌هایی بر روی زمین تبدیل می‌شوند که خطر بزرگی برای غیرنظامیان، به ویژه کودکان به شمار می‌آیند.

پیشتر سازمان ملل در بیانیه‌ای ضمن یادآوری ممنوع بودن استفاده از سلاح‌های آتش‌زا بنا‌ به پروتکل 3 قرارداد استفاده از سلاح‌های متعارف در مناطق مسکونی، از تمام کشورها و گروه‌های طرف درگیری در سوریه خواسته تا از استفاده از سلاح‌های ممنوعه خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید