سازمان ملل: توافق حوثی‌ها و صالح مذاکرات صلح یمن را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که اقدام‌های یک جانبه شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن، پیشروی‌های به دست آمده در مذاکرات کویت را در معرض خطر قرار می‌دهد.

او افزود که توافق حوثی‌ها و صالح مخلوع، نقض صریح ابتکار عمل خلیج، قانون اساسی یمن و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

در همین حال منابع خیلجی به العربیه گفتند که اعلام شبه‌نظامیان کودتاچی در یمن مبنی بر تشکیل شورایی سیاسی برای اداره کشور، به معنی به بن‌بست کشاندن روند سیاسی و مذاکرات جاری در کویت است.

عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن هم گفت که حوثی‌ها، اقدام به کودتایی جدید کردند. او از جامعه جهانی خواست این کودتا را محکوم کند.

منابع خلیجی از شورای امنیت سازمان ملل خواستند، گامی فوری در این خصوص بردارد. آن‌ها اقدام حوثی‌ها را گامی دیگر در مسیر جدا سازی شمال یمن از جنوب آن دانستند.

کودتاچیان یمن تشکیل شورای عالی سیاسی برای اداره امور کشور را اعلام کرده بودند.

برپایه بیانیه صادره از سوی حوثی‌ها و حزب کنگره ملی هوادار صالح مخلوع، این شورا از ده عضو تشکیل می‌شوند که حزب کنگره ملی و همپیمانانش و حوثی‌ها و همپیمانانشان را به تساوی نمایندگی می‌کنند.

این توافق به شورا صلاحیت صدور تصمیم‌ها و قوانین لازم برای اداره کشور را داده است. برپایه این توافق، پست‌های ریاست و معاون ریاست شورا، به شکلی دوره‌ای میان حزب کنگره ملی و هم‌پیمانانش و حوثی‌ها و هم‌پیمانانشان رد و بدل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید