رهبر گروه النصره در اولین ظهور تصویری، قطع ارتباط با القاعده را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابومحمد الجولانی رهبر گروه النصره سوریه در نطقی ویدیویی، تغییر نام این گروه به «جبهه فتح الشام» و قطع ارتباط با گروه القاعده را اعلام کرد.

الجولانی گفت: «تصمیم گرفتیم به فعالیت با نام «جبهه النصره» پایان دهیم و با اصلاح ساختار، تشکیلاتی جدید با نام «جبهه فتح الشام» تشکیل دهیم... این تشکیلات جدید هیچ ارتباطی با هیچ طرف خارجی ندارد».

الجولانی ادامه داد: «تشکیلات جدید برای اجرای دین خدا، حاکمیت شرع آن، تحقیق عدلت میان مردم و تلاش برای متحد کردن مجاهدان تلاش می‌کند تا بتواند سرزمین شام را از حکومت طواغیت رهایی بخشد و نظام و همراهانش را از میان بردارد».

روز یکشنبه یکی از رهبران جبهه النصره با انتشار پیامی صورتی، زمینه را برای اعلام قطع ارتباط این گروه با القاعده فراهم کرده بود.

شبکه رسانه‌های «الماره البیضاء» وابسته به جبهه النصره در حساب کاربری خود در تلگرام، نخستین عکس از ابومحمد الجولانی را منتشر کرده و اعلام کرده بود که قرار است پیامی ویدیویی ارائه دهد.

عکس منتشره، جوانی را نشان می‌دهد که لبخند می‌زند، ریشی مشکی دارد، عمامه‌ای سفید بر سر دارد و لباسی نظامی به تن کرده است.

الجولانی پیش از این در نطق‌های ویدیویی، صورت خود را پنهان می‌کرد.

در روزهای اخیر، برخی از تحلیلگران و حساب‌های کاربری نزدیک به النصره در شبکه‌های اجتماعی، از جهت گیری این گروه برای قطع ارتباط خود با گروه القاعده خبر داده بودند. این گام پیش از توافق احتمالی میان آمریکا و روسیه برای هماهنگی اقدام‌های نظامی علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و جبهه النصره صورت می‌گیرد.

آمریکا، جبهه النصره را «گروهی تروریستی» می‌داند و تا کنون بارها مواضع این گروه توسط جنگنده‌های ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا بمباران شده است. روسیه هم مواضع جبهه النصره را بمباران می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید