اثرات مرگبار استراتژی ایران در سوریه بر زندگی غیرنظامیان شیعه پاکستانی و افغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک گروه بسیار فعال در فیس بوک که اخبار جنگ در سوریه و عراق را به زبان فارسی منعکس می‌کند، گزارشی درباره اثرات مرگبار استراتژی جمهوری اسلامی ایران بر زندگی غیرنظامیان شیعه پاکستانی و افغان منتشر کرده و با استناد به هشداری از سوی یک گروه افراطی به خانواده‌های شیعیان در این دو کشور، تهران را مسئول دمیدن در آتش منازعات فرقه‌ای در پاکستان و افغانستان در نتیجه عضوگیری از میان اقلیت‌های شیعیان در این دو کشور برای شرکت در جنگ دفاع از بشار اسد داشنته است.

صفحه «گزارش جنگ در سوریه و عراق» با اشاره به بخشی از بیانیه علی بن سفیان، سخنگوی گروه تندروی «لشکر جهنگوی» پاکستان که در آن آمده :«به خانواده‌های شیعه هشدار می‌دهیم اگر از مشارکت فرزندانشان در جنگ به نفع بشار اسد جلوگیری نکنند، با حمله‌هائی بیشتر از این دست روبرو خواهند شد.»، فاجعه‌ای را که اقلیت شیعه در نتیجه همراهی برخی از آنان با سیاست‌های ایران در سوریه با آن رو به رو هستند بازتاب داده است.

به نوشته صفحه «گزارش جنگ در سوریه و عراق» این جملات بخشی از بیانیه‌ای است که علی بن سفیان، بعد از بمبگذاری این گروه در یک بازار فروش لباس‌ دست‌دوم در محله‌ شیعه‌نشین پاراچنار پاکستان در پانزده دسامبر به رسانه‌ها فرستاد. آن حمله دستکم ۲۳ غیرنظامی را کشت و ۳۰ تن را زخمی کرد.

در انفجاری دیگر چند روز پیش داعش با دو انتحاری(نجیب‌الله و طلحه الخراسانی) به راهپیمایی مسالمت‌آمیز شیعیان افغان تحت نام «جنبش روشنائی» در دهمزنگ کابل حمله کرد که بیش از ۸۰ کشته و ۲۳۰ زخمی برجا گذاشت.

در بیانیه‌ رسمی داعش که توسط خبرگزاری اعماق وابسته به این گروه تروریستی منتشر شده است، دلیل این حملات، مشارکت افغان‌ها در جنگ سوریه و کشتار مردم سوری(«مشارکتهم النصیریه قتال أهل السنة في بلاد الشام») قید شده است.

به گفته صفحه «گزارش جنگ در سوریه و عراق» در حقیقت عضوگیری سپاه پاسداران از اقلیت‌های قومی و مذهبی خارجی برای جنگ در سوریه و اعزام سیستماتیک شبه‌نظامیان افغان (تحت نام تیپ فاطمیون) و پاکستانی (تحت نام تیپ زینبیون) به آن کشور برای پیشبرد جنگ بشار اسد، بر آتش دیرینه‌ی منازعات فرقه‌ای و تبعیض نژادی علیه اقلیت مذهبی دمیده و غیرنظامیان بی‌گناه شیعه هزاره افغان و پاراچنار پاکستان را در دوری تازه به هدف‌های متحرک گروه‌‌های افراطی بدل کرده است.

در این گزراش چنین نتیجه‌گیری شده که «بهای سیاست‌های فرقه‌ای ایران در نسل‌کشی در سوریه را نه تنها مردمان سوری، که مردم افغانستان و پاکستان نیز می‌پردازند؛ در همان حال که بخشی از افکار عمومی ایران تحت تاثیر دستگاه تبلیغات سپاه پاسداران و رسانه‌های همسو، این سیاست‌ها را در راستای منافع ملی و امنیت استراتژیک ارزیابی می‌کنند.»

افغان های شیعه که در گروه فاطمیون در دفاع از بشار اسد در سوریه می جنگند
افغان های شیعه که در گروه فاطمیون در دفاع از بشار اسد در سوریه می جنگند

زینبیون گروهی متشکل از شیعیان پاکستان است که برای دفاع از اسد در جنگ سوریه شرکت دارد
زینبیون گروهی متشکل از شیعیان پاکستان است که برای دفاع از اسد در جنگ سوریه شرکت دارد

بیشترین بازدید موضوعات مهم