حکم بازداشت 42 روزنامه نگار ترکیه صادر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قوه قضاییه ترکیه در دهمین روز پس از کودتای نافرجام در این کشور برای ۴۲ روزنامه نگار حکم بازداشت صادر کرد. تاکنون حدود ۶۰ هزار نظامی و قاضی، آموزگار و استاد، و کارمند دولت در ترکیه بازداشت یا از کار برکنار شده اند.

به گزارش یورونیوز، اخراجی ها و بازداشت شدگان به عضویت یا هواداری از جنبش «خدمت» «فتح الله گولن»، واعظ تبعیدی متهم هستند.

آقای گولن که پیش تر از یاران نزدیک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بود و اکنون در پنسلوانیای آمریکا به سر می برد، اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه را رد می کند.

اما یک روز پیش از صدور حکم بازداشت برای روزنامه نگاران، ده ها هزار نفر از هواداران احزاب مخالف دولت، روز یکشنبه در استانبول و در حمایت از «جمهوری و دمکراسی» در یک راهپیمایی بزرگ شرکت کردند. احزاب حامی دولت نیز به این راهپیمایی مخالفان پیوستند.

مصطفی ذولقدیراوغلو، یکی از حامیان حزب «جمهوری خواه خلق»، از احزاب مخالف دولت بود که در این راهپیمایی شرکت کرده بود. وی گفت:«خواهیم دید عواقب وضعیت اضطراری چه خواهد شد، اگر حقوق و آزادی های مردم از آنان سلب شود و سیاست هایی که پیشتر و با اعلام وضعیت اضطراری اعمال می شد، دوباره اعمال گردد، بی تردید خاموش نخواهیم بود. در حال حاضر نظاره گریم و اوضاع را تحت نظر داریم.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، برای تصفیه و مقابله با کودتاچیان وضعیت اضطراری اعلام و پارلمان ترکیه هم با آن موافقت کرده است، تصمیمی که با انتقاد احزاب مخالف روبروست.

آقای اردوغان همچنین می گوید دولت به خاطر «خواست مردم» ممکن است مجازات اعدام را که در این کشور متوقف شده است دوباره به اجراء درآورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید