ترکیه...اردوغان 1000 مدرسه متعلق به فتح الله گولن را تعطیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه 23 ژوئیه برای اولین بار پس از اعلام وضعیت اضطراری فرمان بسته شدن بیش از 1000 مدرسه خصوصی و نهادهای دیگر متعلق به فتح الله گولن را صادر کرد.

در این فرمان که در یکی از روزنامه های رسمی کشور منتشر شده، آمده است که مدت بازداشت مظنونان به دست داشتن در کودتای نافرجام 15 ژوئیه در ترکیه، جهت تحقیق و بررسی اتهام آنها ممکن به مدت 30 روز به طول انجامد.

دراین فرمان همچنین حکم منحل کردن هزاران نهادهای مدنی، موسسات، مراکز ویژه آموزشی که با فتح الله گولن مخالف اردوغان که در ایالات متحده زندگی می کند، صادر شده است. گولن از سوی آنکارا به دست داشتن در کودتای نافرجام روز جمعه متهم است.

فتح الله گولن هر گونه ارتباط با کودتاگران و یا دست داشتن در کودتا را به شدت تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری اناتولی اولین حکم امضا شده توسط اردوغان برای بستن 1043 مدرسه خصوصی، 1229 انجمن و نهاد خیریه‌ای،19 اتحادیه کارگری، 15 دانشگاه و 35 موسسه پزشکی صادر کرد.

در همین حال رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه ای گفته است که تعیین زمان پایانی عملیات علیه این گروه گولن مشخص نیست. این را باید یک بار بسنجیم که اکنون جمعیت ترکیه 79 میلیون نفر است. باید اعضای این ساختار «کثیف و تروریستی» را از نهادهای مان پاکسازی کنیم. در صورتی که پاکسازی نکنیم٬ تاوان سنگینی خواهیم پرداخت".

اردوغان افزود: "برای مثال٬ ما متاسفانه در خلال 34 الی 35 سال مبارزه با گروه تروریستی جدایی‌طلب نزدیک به 40 هزار شهید دادیم. ما در حال حاضر برای مقابله با آنها بدون وقفه عملیات انجام می‌دهیم".

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه در ظرف 40 سال اعضای گروه تروریستی گولن وارد نهادهای دولتی شده اند، تصریح کرد: اکنون باید آنها را که در نهادهای دولتی به عنوان یک بیماری ویروس سرطانی متاستاتیک جای گرفته اند شناسایی کنیم. رفع این ویروس الزامی است که در آینده، دولت مان با چنین خطرات و بحران هایی مواجه نشود.

وی خاطرنشان کرد: اعضای این گروه تروریستی میان نیروهای مسلح٬ پلیس و در وزارتخانه‌های مختلف و حتی در بخش‌های خصوصی دیده می شوند. ما با اجرای وضعیت فوق العاده و با احکامی که حکم قانون دارد این مشکل را حل خواهیم کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید