المخلافی :به دلیل کارشکنی حوثی‌ها ضرب الاجل 15 روزه برای توافق کافی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن و رئیس هیئت دولت برای مذاکرات صلح یمن در کویت اعلام کرد که به دلیل کارشکنی و ناسازگاری هیئت کودتگران حوثی در مذاکرات، ضرب الاجل 15 روزه برای پایان دادن به بحران و رسیدن به توافق کافی نیست.

وزیر خارجه یمن در مصاحبه با روزنامه کویتی «الرآی» گفت ضرب الاجل 15 روز ه که از سوی برادران کویتی مان تعیین شد، برای رسیدن به توافق برای صلح در یمن کافی نیست.

المخلافی گفت:«امکان رسیدن به توافق نهایی طی این مدت دو هفته‌ای وجود ندارد».

وزیر خارجه یمن که برای مشارکت در کنفرانس اتحادیه عرب به از کویت عازم موریتانیا شده است، اظهار داشت، در حال حاضر امکان به تعلیق در آوردن مذکرات به هدف گفتگوهای دو جانبه بیشتر میان اسماعیل ولد الشیخ و حوثی وجود دارد چون حوثی ها آمادگی رسیدن به توافق را ندارند. حوثی‌ها تاکنون هیچ کدام از مفاد مورد توافق که شامل متوقف کردن جنگ و درگیری، ترک نهادهای دولتی ، عقب نشینی از شهرها، آزادی بازداشت شدگان و رساندن کمک های انسانی به مناطق آسیب دیده که از سوی سازمان ملل پیشنهاد شده است را قبول نکردند».

این در حالی است که محمد عبدالسلام نماینده کودتگران حوثی، اسماعیل اولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل را به جانبداری از هیئت حکومت یمن متهم کرد.

اسماعیل ولد الشیخ روز پنجشنبه طی نشستی با هیئت حوثی‌ها به آنها گفت که ضرب الاجل 15 روزه‌ای تعیین شده و حوثی ها باید طی این مدت باید با حکومت به توافق برسند در غیر این صورت بایستی کویت را ترک کنند. حوثی‌ها از روز اول این ضرب الاجل و سقف زمانی آن را رد کردند.

دولت قانونی یمن بیش از 2 ماه است که با حوثی‌ها در کویت مذاکره می کند این مذاکره با نظارت سازمان ملل و به میزبانی دولت کویت برگزار شده است اما کارشکنی حوثی‌ها مانع پیشرفت یا موفقیت این مذاکرات شد. به گفته بسیاری از کارشناسان حوثی ها خواستار صلح نیستند و آنها تنها برای وقت کشی به کویت آمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید