اعدام یا حبس ابد؟.. عاملان کودتای نافرجام ترکیه چگونه مجازات خواهند شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«می‌خواهیم اعدام شوند»؛ با این شعار مردمی تجمع کننده در فرودگاه آتاتورک استانبول، یک روز پس از کودتای نافرجام، از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه استقبال کردند. اما آیا این خواسته محقق می‌شود؟ یا بر پایه قانون کنونی ترکیه، کودتاگران به حبس ابد محکوم می‌شوند.

روزنامه «حرییت» نوشته است که دولت ترکیه در نخستین جلسه خود پس از کودتای ناکام، به سمت محاکمه کودتاگران در دادگاه‌های ویژه پیش می‌رود.

بر این پایه، دادگاهی ویژه کودتاگران تاسیس شده، مقری مناسب برای آن در نظر گرفته شده و قضاتی ویژه انتخاب می‌شوند.

این گزارش می‌افزاید، آن‌هایی که مشارکتشان در کودتا اثبات شوند، به حبس ابد در اتاقی با مساحت ۳ متر، محکوم خواهند شد.

این تصمیم اما تا پیش از موافقت شورای عالی امنیت ملی ترکیه و سپس موافقت پارلمان، عملی نمی‌شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان، اعدام کودتاگران را خواسته مردمی توصیف کرد و گفت در صورت تصویب قانون اعدام در پارلمان، با آن مخالفت نخواهد کرد.

مصطفی شنتوب عضو ارشد حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه نیز در مصاحبه با شبکه «ان.تی.وی» خواستار از سرگیری اجرای حکم اعدام در جرایمی شد که نظام قانونی را هدف قرار می‌دهد.

در هر حال و با توجه به بازداشت‌های گسترده چند روز اخیر در ترکیه، همگان در انتظار احکامی هستند که دستگاه قضایی برای شرکت کنندگان در کودتا صادر می‌کند.

چالش دیگری که ترکیه با آن رو به رو است مخالفت سرسخت اتحادیه اروپا با مجازات اعدام است، اتحادیه‌ای که ترکیه سالها است در انتظار رسیدن به حد نصاب شرایط برای پیوستن به آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید