روز سرنوشت ساز در ترکیه.. اردوغان چهارشنبه چه تصمیم‌های مهمی اعلام خواهد کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر این‌که فردا چهارشنبه ۲۰ ژوئیه، تصمیمات مهمی را اعلام خواهد کرد، رسانه‌های ترکیه گمانه‌زنی‌ها در این باره را آغاز کردند.

اکثر گمانه‌زنی‌ها بر احتمال ایجاد تغییراتی ریشه‌ای در ساختار ارتش متمرکز شده است.

سایت «آنا هایبر» نوشت که گمانه زنی‌ها بر گرد احتمال ایجاد تغییراتی جدی در ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح می‌چرخد.

همچنین برخی می‌گویند احتمالا تصمیمات ستاد مشترک به وزارت امور دفاع مرتبط خواه شد. همچنین برخی اختیارات مجلس شورای نظامی سلب خواهد شد.

تصمیمات ستاد کل نیروهای مسلح در چارچوب جلسات مجلس شورای نظامی گرفته می‌شود که اکن اوزتورک یکی از رهبران کودتا از اعضای آن بود. با وجود این‌که نخست‌وزیر حکم انتصاب رئیس ستاد مشترک را صادر می‌کند، اما این حکم بنا بر توصیه و مشورت مجلس شورای نظامی صادر می‌شود.

شایان ذکر است که سمت وزیر دفاع در ترکیه، به نوعی تشریفاتی و اجرای است به گونه‌ای که ظهور رسانه‌ای وزیر دفاع در جریان کودتای نافرجام، اندک و بی تاثیر بود.

در حالی که اگر این گمانه‌زنی‌ها به واقعیت بپیوندد و تصمیمات ستاد مشترک نیروهای مسلح به وزارت دفاع مرتبط شود، ضربه‌ای سخت به قدرت ارتش ترکیه وارد خواهد شد و در مقابل، قدرت دولت و پارلمان افزایش خواهد یافت.

در همین حال، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال تصمیم برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی مطرح شده است. البته این احتمال به خاطر عدم وجود آمادگی کامل در کشور برای برگزاری انتخابات در شرایط کنونی ضعیف است.

شایان ذکر است که اردوغان از این «تصمیم مهم» که بر خلاف گمانه‌زنی‌ها همچنان نا معلوم است، پس از انعقاد جلسه با شورای امنیت ملی و اعضای دولت، پرده خواهد برداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید