اردوغان: اگر پارلمان قانون مجازات اعدام را تصویب کند، آن را تایید می‌کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی «سی.ان.ان» گفته است که اگر قانون مجازات اعدام در پارلمان ترکیه به تصویب نمایندگان برسد، من هم آن را تایید می کنم.

اردوغان گفت:«حادثه کودتا «خیانت» به کشور محسوب می شود و چنانچه ملتمان چنین درخواستی داشته باشند حتما بررسی خواهیم کرد».

ترکیه در سال 2004 در راستای تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا قانون مجازات اعدام را لغو کرد. اما پس از کودتای نافرجام اخیر که به کشته شدن بیش از 200 نفر شد، بسیاری از هواداران رجب طیب اردوغان خواستار احیای قانون اعدام برای مجازات کودتاگران شدند.

اردوغان گفت:« مردم می گویند، چرا باید سالها از جنایتکاران در زندان‌ها پذیرایی کنیم. ملت ترکیه می گویند این کودتگران باید اعدام شوند چرا باید برای سالیان دراز آنها را در زندان نگه داشت و برای آنها وسایل رفاهی وغذا تهیه کرد. این چیزی است که مردم می گویند».

وی افزود:«مردم دوست دارند این موضوع هر چه زودتر به اتمام برسد، زیرا فرزند، خویشاوند و همسایگان خود را از دست دادند و از این موضوع رنج می برند و حساس هستند. ما نیز باید بسیار حساس و عاقل باشیم».

اردوغان در ادامه تصریح کرد:«برای استرداد فتح الله گولن در روزهای آینده درخواست رسمی به آمریکا ارسال خواهد شد».

رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به سوال اینکه در صورت عدم عودت فتح الله گولن توسط آمریکا، واکنش ترکیه چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت:« آمریکا از شرکای استراتژیک ماست و در خصوص استراداد مجرمان توافق داریم. وقتی که شما اخراج کسی را درخواست می کنید، من هم با آن موافقت می کنم، ولی شما همان برخورد را ندارید. باید این رویکرد باید متقابل باشد».

وی در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت:«در این اقدام 208 نفر که اکثر آنها غیر نظامی هستند جان خود را از دست داده اند، هزار و 500 مجروح داریم که وضعیت بیش از 150 نفر از آنان وخیم است. در این میان نظامیان از طریق هوایی پلیس را بمباران کردند که در نتیجه آن تنها در این حمله 47 نفر جان خود را از دست داده‌اند».

به گزارش خبرگزاری اناتولی، رئیس جمهور کشور راجع به فرود هواپیمایش در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول در شب اقدام به کودتا، گفت: «چنان كه می‌دانید، آن هنگام برج مراقبت فرودگاه به تسخیر کودتاگران درآمده بود. پس از فرمان من به رئیس پلیس استانبول، این برج طی عملاتی از تصرف کودتاگران آزاد شد».

وی افزود: «در این هنگام من از خلبان خود پرسیدم هواپیمای ما تا چه مدتی می تواند بر فراز آسمان بماند، او در پاسخ گفت:« 3 الی 4 ساعت. ولی ما با یک مشکل دیگر نیز مواجهیم: چراغ های باند فرودگاه نیز روشن نیستند. من از او پرسیدم آیا می‌توانی با چراغهای هواپیما فرود آیی؟ گفت: بله، ولی احتمال دارد در باند موانع گذاشته باشند. من در پایان به خلبان گفتم؛ اگر لازم باشد باید این اقدام ریسک دار را انجام داد. ولی دیری نگذشت که چراغهای باند روشن شدند و هواپیمای ما فرود آمد. در هنگام فرود جنگنده‌های اف 16 از ارتفاع پایین در حال پرواز بودند که دیوتر صوتی را شکسته و صدایی شبیه بمباران داشتند».

وی با بیان اینکه نمی‌تواند در قبال این حادثه که منجر به کشته شدن 208 شهروند کشور شد، بی تفاوت ماند، گفت:« مگر مردمی که مرا به مقام ریاست جمهوری انتخاب کرده‌اند، فردا حساب این عمل را از من نخواهند پرسید؟ حتما خواهند پرسید».

اردوغان در پاسخ به سوال اینکه آیا هنگام فرود در استانبول از اینکه دیگر رئیس‌جمهور ترکیه نباشید نهراسیدید، گفت: «چنین چیزی به هیچ عنوان از ذهنم خطور نکرد، من و دوستانم هیچ وقت دچار چنین نگرانی نشدیم، از همان لحظات اولیه این سرکشی اعلام کردم که در مقام ریاست جمهوری هستم و جای هیچگونه نگرانی نیست و در کوتاه‌ترین زمان این اشغال‌گران را پاکسازی خواهیم کرد. 12 ساعت این عملیات به طول انجامید».

رئیس جمهور ترکیه ضمن اشاره به اینکه کودتای نافرجام توسط نظایمان وابسته به گروه تروریستی فتح الله گولن سازماندهی شده است، گفت:« اقدام به کودتای این گروه باعث جان باختن 208 شهروند و مجروح شدن 1500 نفر دیگر شد؛ اجازه نخواهیم داد که چنین اقدام شنیع و غیر انسانی مجددا تکرار شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید