.
.
.

سعودی وابسته نظامی ترکیه در کویت را به درخواست آنکارا در فرودگاه دمام بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی، وابسته نظامی ترکیه در کویت را به درخواست آنکارا، در فرودگاه دمام بازداشت کرد.

به گزارش العربیه، وابسته نظامی ترکیه در تلاش بود تا از راه فرودگاه دمام به اروپا برود.

بنا بر این گزارش، درخواست آنکارا برای بازداشت وابسته نظامی‌‌اش در کویت به دلیل مشارکتش در کودتای نافرجام اخیر در ترکیه ارائه شده است.

ساعاتی پیش از آن، نیروهای امنیتی ترکیه، علی یازجی مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در امور نظامی را به اتهام مشارکت در کودتا، بازداشت کرده بودند.

بنا بر اعلام مسئولان ترکیه، تا کنون بیش از ۶ هزار تن به اتهام دست داشتن در کودتا، بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که ارتش ترکیه اعلام کرد، مردم نقشی اصلی در به شکست کشاندن کودتا ایفا کردند.

شامگاه جمعه ۱۵ ژوئیه، بخشی از ارتش ترکیه اقدام به کودتا علیه دولت رجب طیب اردوغان کرد. آن‌ها ابتدا پل‌های اصلی بر روی تنگه بسفر استانبول را قطع کرده و جنگنده‌هایی را در ارتفاعی کم بر فراز آنکارا و استانبول به پرواز در آوردند.

در استانبول نیروهای پلیس با نیروهای ارتش درگیر شدند. نیروهای ارتش با یورش به ساختمان رسانه‌های نزدیک به اردوغان، آن‌ها را تصرف کردند. بیانیه ارتش هم از راه تلویزیون تی آر تی که به تصرف ارتش در آمده بود قرآئت شد. ساختمان پارلمان ترکیه نیز هدف بمباران جنگنده‌های کودتاگران قرار گرفت و ساختمان مرکز اطلاعات، گلوله باران شد.

ساعاتی بعد اما رجب طیب اردوغان در تماسی از راه اپلیکیشن فیس تام با شبکه خبری سی.ان.ان ترک، از مردم خواست برای مقابله با کودتا، به خیابان‌ها بریزند. حضور گسترده مردم در خیابان‌ها و همچنین محکومیت کودتا از سوی احزاب اپوزیسیون و مخالفان سیاسی اردوغان، باعث شد که طی چند ساعت، کودتاگران شکست بخورند.

پس از آن، صدها تن از افرادی که در کودتا دست داشتند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. اکثر بازداشت شدگان از ارتش و دستگاه قضایی هستند.

شمار کشته شدگان درگیری‌های کودتا، بیش از ۲۰۰ تن اعلام شده است.