اخراج 8 هزار پلیس در ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد امنیتی ترکیه امروز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که 8 هزار پلیس در مناطق مختلف ترکیه بویژه در استانبول و آنکارا به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام روز جمعه از کار اخراج شدند.

این اقدام در ادامه تدابیر امنیتی ترکیه پس از کودتای نافرجام مذکور صورت می گیرد. از روز شنبه تاکنون حدود 6 هزار نفر اعم از شخصیت های نظامی و قضایی در ترکیه به اتهام مشارکت در این کودتا بازداشت شده اند.

دولت ترکیه، فتح الله گولن، شخصیت مذهبی مخالف دولت و ساکن در ایالات پنسیلوانیای آمریکا را عامل اصلی این کودتا می داند.

اردوغان در اولین کنفرانس خبری خطاب به هواداران نفوذی گولن گفت که او اجازه تشکیل «دولت موازی» در ترکیه را نخواهد داد.

فتح گولن اما در اولین ساعات پس از انتشار خبر شکست کودتا هر گونه ارتباط با کودتگران را تکذیب کرد.

کشورهای غربی و سازمان های حقوق بشری از احتمال نقض حقوق بشر در ترکیه پس از کودتای نافرجام روز جمعه نگران هستند.

بویژه که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از نسبت به احتمال بازگشت حکم اعدام که از سال 2004 در این کشور متوقف شده اشاره کرده است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی دولت ترکیه، در نتیجه حوادث روزهای اخیر، بیش از 290 نفر از جمله یکصد کودتاگر کشته و حدود یک هزار و 400 نفر دیگر زخمی شده اند.

بکیر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه روز شنبه از بازداشت 6 هزار نفر از جمله 2745 قاضی و معاون خبر داده است. او همچنین از بازداشت 34 ژنرال عالی رتبه در ارتش و 3 هزار سرباز خبر داد.

شامگاه جمعه تا بامداد شنبه 16 ژوئیه شماری از نظامیان ارتش ترکیه با استقرار در ورودی پلهای موسوم به «بوغاز ایچی» و«سلطان محمد فاتح» استانبول، سعی در اشغال نقاط راهبردی زیادی مانند مرکز فرماندهی ستاد ارتش ترکیه، فرودگاه ها و ایستگاه های تلویزیونی درشهرهای مختلف این کشور واجرای یک کودتای تمام عیار راداشتند که با حضور مردم در سطح شهرها این کودتا پس از چند ساعت به شکست انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید