رضایی با تهدید سعودی: ایران برخلاف ترکیه و عربستان لیاقت مدیریت منطقه را دارد!

کارشناس سعودی: رژیم ولایت فقیه مدیریت منطقه که هیچ، لیاقت مدیریت ایران را هم ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

محس رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران روز شنبه 16 ژوئیه طی مصاحبه‌ای، مدعی شده که تمام فعالیت های تروریستی در منطقه از پادشاهی سعودی نشات می گیرد!

رضایی با تهدید کشور پادشاهی سعودی و اینکه «عربستان» در عراق و سوریه و یمن شکست خورده، گفته است :عربستان اکنون «موج دومی» را علیه ایران آغاز کرده است.

رضایی اظهار داشت: «سعودی هم اکنون سپاهموج دیگری را آغاز کرده و با ایجاد پایگاه در منطقه ای از پاکستان در صدد ناامنی در مناطق ایران هستند اما با تلاش سپاه و «سربازان گمنام امام زمان» دستگیری های زیادی صورت گرفته و توطئه های آنها خنثی شده است».

محسن رضایی در ادامه برنامه نگاه یک شبکه اول سیما، گفت: عربستان به دلیل ضعیف شدن رقیب هایی همچون مصر، سوریه و عراق درحال سوء استفاده گری در منطقه است.

محسن رضایی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به کودتای اخیر ترکیه گفت :« جمهوری اسلامی ثابت کرد که لیاقت مدیریت منطقه‌ای را دارد و بر خلاف عربستان و ترکیه در کنار دموکراسی سیاسی،‌ از ثبات سیاسی هم برخوردار است»

فهد شقیران نویسنده در روزنامه شرق الاوسط و تحلیل گر مسائل سیاسی خاورمیانه در باره سخنان محسن رضایی گفت:«اظهارات محسن رضایی تنها برای مصرف داخلی آن هم نه برای ایرانیان روشن فکر بلکه برای جماعتی از نوع خودش ایراد شده است. اين نوع سخنرانى‌ها در واقع تلاشی برای نادان پنداشتن مردم جهان عرب و اسلام و نوعی بی احترامی آشکار به ذهنیت، فهم، شعور و سطح سیاسی نیروهای معتدل ملت ایران و ملل منطقه است».

شقیران با اشاره به تهدیدهای محسن رضایی به سعودی و ادعای لیاقت دولت متبوعش برای مدیریت منطقه گفت:«رضایی در حالی از مدیریت منطقه‌ای توسط تهران سخن می گوید که رژیم ولایت فقیه طبق نظر سنجی‌های معتبر مانند نظر سنجی موسسه‌ «زاگبی» در آمریکا به عنوان منفورترین رژیم نزد ملل مسلمان منطقه به شمار می رود.

شقيران گفت: آقای رضایی انگار با مردمی صحبت می کند که هیچ خبری از اوضاع داخل ایران يا نقش مخرب و آثار ویرانگر ایدئولوژی فرقه گرایانه این رژیم در منطقه به ویژه در عراق لبنان و غیره ندارند، رژیم ایران به دلیل نقش ویرانگری که با حمایت از گروه‌های شبه نظامی موازی با دولت‌های منطقه مثل حزب الله در لبنان، حوثی ها در یمن و شبه نظامیان حشد الشعبی در عراق دارد به منفورترین رژیم در منطقه تبدیل شده است.این هر سال بدون استثناء از تمام سازمان‌های حقوق بشری به عنوان رژیمی ناقض حقوق فردی و سیاسی شهروندان ایرانی شناخته و محکوم شده است.

وی ادامه داد: رژیم ایران اکنون حتی از سوی شیعیان عراق مطرود شده است شعارهای «ایران برا برا» هزاران عراقی طی ماههای گذشته این حقیقت را نشان می دهد که این رژیم حتی در جاهایی که با فریب و نیرنگ و بواسطه مزدورانش توانسته بود پایگاهی برای خود ایجاد کند در حال از دست دادن آن پایگاههاست . برخی مقامات ایرانی الان جرات سفر به اروپا یا خارج از مرزهای خود را ندارند چون به اتهام تروریست بودن از سوی دادگاههای بین المللی محکوم و تحت تعقیبند. با این وضعیت باید پرسید کدام لیاقت و کدام مدیریت مورد نظر آقای رضایی است. نجف کربلا و شهرهای دیگر عراق که شیعیان عرب آنها را تشکیل می دهند اکنون به سوی جایگاه طبیعی خودشان یعنی دنیای عرب وسعودی گرایش پیدا کرده‌اند.

شقیران گفت:«ایران به دست داشتن در حوادث 11 سپتامبر در آمریکا متهم است. در آخرین کنفرانس اسلامی در ترکیه شاهد بودیم همانطور که دولت خلیفه بغدادی به عنوان تروریست محکوم شد رژیم خلیفه خراسانی خامنه‌ای هم محکوم شد و روحانی سالن را ترک کرد. ایران در قتل عام سوری‌ها نقش اساسی بازی کرده مردم منطقه این را خوب می دانند. ایران به رهبران القاعده مانند سيف العدل، حمزه بن اسامه بن لادن، سليمان بو غيث وصالح القرعاوی پناه داده بود. همه این افراد جنایتکار به اعتراف خودشان در ایران زندگی می کردند نه در سعودی. چنین کشوری با چنین پرونده سیاهی نه تنها لیاقت اداره منطقه و ایران را ندارد بلکه حتی مدیریت یک روستا را هم نباید به او سپرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم