نقش یک جشن عروسی در تسهیل عملیات کودتای نافرجام ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سوال‌های بسیاری درباره چگونگی سهولت به کنترل گرفتن تعدادی جنگنده و هلیکوپتر توسط کودتاگران در ترکیه طی کودتای نافرجام شامگاه جمعه ۱۵ ژوئیه مطرح می‌شود.

سایت «سی.ان.ان تورک» در گزارشی که منتشر کرده، به کودتا و پشت پرده‌اش پرداخته است. مساله جالب توجه در این گزارش، حضور فرماندهان عالی‌رتبه نیروی هوایی ترکیه در شهر اسکی‌شهر برای حضور در جشن ازدواج دختر الخان غانفیر فرمانده نیروهای دفاع موشکی است.

زمان این مراسم، برای ژنرال اکن اوزتورک فرمانده پیشین نیروی هوایی و عضو شورای مشورتی نظامی، مهم بود. او در جشن عروسی شرکت نکرد تا به همراه شماری دیگر از افسران، کودتا را فرماندهی کند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که ژنرل اوزتورک به همراه شماری دیگر از افسران نزدیک خود که به گروه فتح‌الله گولن وابسته هستند، برنامه‌ریزی برای کودتا و به کنترل در آوردن نیروی هوایی را پس از بازنشستگی در آگوست سال ۲۰۱۵، آغاز کرده بود.

آن‌چه که اوزتورک را بیشتر برای مشارکت در کودتا تشویق کرد، این بود که دیگر افسران به او قول داده بودند که در صورت موفقیت کودتا، ریاست ستاد مشترک ارتش به او سپرده خواهد شد، زیرا عالی‌رتبه‌ترین افسر در میان افسران مشارکت کننده در کودتا است.

شایان ذکر است که کودتاگران، اقدام به مراسم ازدواج دختر فرمانده نیروهای دفاع موشکی یورش برده و عابدین اونال فرمانده نیروی هوایی ارتش و شماری دیگر از افسران بلندپایه را، به گروگان گرفته بودند.

پس از اعلام شکست کودتا، بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرد که اوضاع تحت کنترل است و نگرانی بر جان آن‌ها وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید