کودتای ارتش ترکیه علیه رجب طیب اردوغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شامگاه جمعه ۱۶ژولای، ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور را در کنترل خود گرفته است؛ اما قانون همچون گذشته اجرا می‌شود و روابط خارجی به شکل سابق ادامه خواهد داشت.

این بیانیه ساعاتی پس از آن صادر شد که گزارش‌هایی از کودتا در ارتش ترکیه علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور منتشر شده بود.

طبق گزارش‌ها، ابتدا نیروهایی از ارتش، پل‌های روی تنگه بوسفر را بستند و جنگنده‌های ارتش در ارتفاع کم بر فرار آنکارا پایتخت ترکیه به پرواز در آمدند.

همچنین گزارش‌هایی از محاصره فرودگاه بین‌الملی آتاتورک توسط نیروهای ارتش و به کنترل در آوردن تلویزیون توسط این نیروها حکایت می‌کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که فرودگاه آتاتورک به طور کامل مسدود شده و پروازها در آن متوقف شده است.

ارتش ترکیه در بیانیه خود اعلام کرد کودتا را برای حمایت از دموکراسی انجام داده است.

خبرهایی هم از دستگیری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه توسط کودتاچیان منتشر شده است.

پلیس در استانبول همه نیروهای خود را برای مقابله با تلاش برای کودتا فراخواند. همچنین برخی از گزارش‌ها از انفجار در مرکز پلیس استانبول حکایت دارد. برخی از گزارش‌ها هم می‌گوید که درگیری‌هایی در استانبول میان نیروهای پلیس و ارتش روی داده است.

شهردار آنکارا هم از مردم خواست برای مقابله با کودتا به خیابان‌ها بیایند.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که رجب طیب اردوغان در مکانی امن حضور دارد.

بن‌علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه از تلاش مجموعه‌ای از ارتش برای کودتا علیه دولت خبر داد و گفت که نیروهای امنیتی برای اقدام‌های لازم، فراخوانده شده‌اند.

یلدریم گفت: «برخی از افراد اقدام‌هایی غیر قانونی و خارج از سلسله مراتب فرماندهی انجام دادند.. دولت منتخب از سوی مردم همچنان در قدرت هست و این دولت تا زمانی که مردم نخواهند، کنار نخواهد رفت».

بستن پل روی بسفر از دو طرف تنگه

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید