واشینگتن: ۲۸ صفحه محرمانه گزارش حملات ۱۱ سپتامبر نقشی برای سعودی در این حملات نشان نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا، جمعه ۱۵ ژوئیه اعلام کرد که مسئولان سازمان اطلاعات آمریکایی، بررسی ۲۸ صفحه محرمانه گزارش حملات ۱۱ سپتامبر را به پایان رساندند. او تاکید کرد که این صفحات، هیچ دلیلی بر «دست داشتن سعودی» در این حملات، ارائه نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ارنست که در کاخ سفید در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: «این صفحات تایید است بر آن‌چه تا کنون بارها گفته‌ایم».

او ادامه داد «این ۲۸ صفحه به کنگره آمریکا فرستاده خواهد شد. این صفحات هیچ دلیل جدیدی درباره دست داشتن سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ ارائه نمی‌دهد».

از سویی عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، از انتشار علنی ۲۸ صفحه محرمانه گزارش حملات ۱۱ سپتامبر از سوی سازمان اطلاعات آمریکا، استقبال کرد. او گفت: «واقعیت روشن است، سعودی هیچ نقشی در حملات ۱۱ سپتامبر ندارد».

الجبیر گفت: «اکنون و پس از خارج شدن این صفحات از طبقه‌بندی محرمانه، امیدواریم که به همکاری با ایالات متحده در مبارزه با تروریسم ادامه دهیم». او تاکید کرد که از حملات ۱۱ سپتامبر تا کنون، سعودی، گام‌هایی بزرگ در مبارزه با تروریسم، اندیشه‌ای که به تروریسم کمک می‌کند و منابع کمک‌های مالی به تروریسم برداشت. وزیر امور خارجه سعودی افزود که پادشاهی سعودی، نظام نظارت مالی بی سابقه‌ای برای مقابله با منابع مالی تروریسم و تندروی، وضع کرد.

او توضیح داد که پادشاهی سعودی، بر استفاده از همه توانایی‌های خود در پی‌گرد تروریست‌ها و همکاری با دیگر کشورها در این راستا، تاکید دارد.

عبدالله بن ترکی سفیر سعودی در ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد: «از سال ۲۰۰۲، کمیته تحقیقات حوادث ۱۱ سپتامبر و چند سازمان دولتی آمریکا از جمله سازمان اطلاعات مرکزی و پلیس فدرال، تحقیقات خود را درباره ۲۸ صفحه محرمانه انجام دادند. آن‌ها همگی تهدید کردند که نه دولت سعودی و نه هیچ‌کدام از مسئولان بلندپایه این کشور یا افرادی که به نمایندگی از دولت فعالیت می‌کنند، هیچ نقشی در حمایت یا تشویق حملات نداشتند».

او افزود:‌ «امیدواریم انتشار علنی این صفحات، سوال‌ها و تردیدهای باقی مانده درباره رفتار سعودی، نیت‌هایش و دوستی طولانی‌اش با ایالات متحده آمریکا را از میان ببرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید