اردوغان: کشور را از کودتاگران پاکسازی کرده آنها را حتى در خانه‌هايشان تعقيب می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جمع هواداران خود در آنکارا تاکید کرد که این کشور را از «کودتاچیان پاکسازی خواهیم کرد و آنها را حتد در خانه‌هایشان تعقیب خواهیم کرد».

این سخنان اردوغان یک روز پس از کودتای نافرجام بخشی از ارتش ترکیه علیه دولت اردوغان ایراد شده است.

پس از اعلام شکست کودتا، صدها تن از افسران ارتش ترکیه و قضات، از سمت‌های خود برکنار و برخی نیز بازداشت شدند.

اردوغان شنبه ۱۶ ژوئیه در جمع هواداران خود گفت:‌ «از آمریکا می‌خواهیم فتح الله گول را تسلیم ما کند، او در کودتای نظامی دست داشت».

دولت ترکیه، روحانی اسلامگرا فتح‌الله گولن را که ساکن آمریکا است، متهم به ایستادن پشت پرده کودتا می‌کند. این در حالی است که گولن این اتهام‌ها را رد می‌کند و می‌گوید که کودتا محکوم است و تغییرات باید از راه دموکراتیک صورت گیرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت:‌ «کودتاگران در دست‌یابی به هدف خود شکست خوردند».

او با اشاره به عاملان کودتا افزود: « دار و دسته کودتاگر نیروهای مسلح ترکیه را نمایندگی نمی‌کنند. از ارتش می‌خواهم تشکیلات خود را از این دار و دسته و مرتبطانش پاکسازی کند».

او همچنین از دستگاه قضایی به خاطر دستور احکام بازداشت متهمان به دست‌داشتن در کودتای نافرجام تشکر کرد گفت:‌ «برای محاکمه دار و دسته کودتا گران منتظر اجازه کسی نمی‌مانیم».

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواستار «محاکمه عادلانه و قانونی» عاملان کودتای نافرجام شده است.

اردوغان خطاب به هواداران خود اظهار داشت: «این شما بودید که از لحظات اول این توطئه و این کودتا را به شکست کشاندید، از شما به خاطر این همکاری و این اتحاد تشکر می‌کنم».

او با بیان این‌که «کودتا را کسانی برنامه ریزی کرده‌اند که پیشرفت را برای ترکیه نمی‌خواهند»، گفت: «قدرت‌هایی هستند که می‌خواهند میان نیروهلی مسلح ترکیه و مردم فتنه ایجاد کند، خواهش‌ می‌کنم برای مقابله با آن‌ها هوشیار باشید، نیروهای مسلح ترکیه وابسته به نهادهای موازی نیستند».

اردوغان و دولت ترکیه به فتح‌الله گولن و هوادارنش را «نهادهای موازی» می‌نامند.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد: « همواره هشدار می‌دادم که باید نسبت به فعالیت‌های این نهاد موازی هوشیار بود. از شما می‌خواستم فرزندانتان را به مدارس این نهاد نفرستید».

او با بیان این‌که «هزاران تن از کارکنان دستگاه قضایی از این دستگاه اخراج شدند» گفت:‌ «اردوغان در جمع هواداران خود: کشورها را از کودتاگران پاکسازی خواهیم کرد و آن‌ها را در منازلشان هم تحت پی‌گرد قرار خواهیم داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید