داعش کشته شدن «وزیر جنگ»‌ گرجستانی خود را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری اعماق وابسته به گروه "دولت اسلامی" موسوم به "داعش"، کشته شدن ابوعمر الشیشانی (چچنی) از رهبران بلندپایه این گروه را که به «وزیر جنگ» شهرت داشت، تایید کرد.

در بیانیه‌ای که این خبرگزاری منتشر کرده، آمده است که الشیشانی در درگیری‌های شهر شرقاط در جنوب موصل مرکز اصلی داعش در عراق کشته شده است. در این بیانیه، زمان کشته شدن او اعلام نشده است.

ماه مارس گذشته، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده بود که احتمال دارد الشیشانی، در یکی از حملات هوایی آمریکا در سوریه، کشته شده است.

تَرخان باتیراش‌ویلی مشهور به عمر الشیشانی به دنبال کشته شدنِ ابوعبدالرحمان البیلاوی الانباری، به عنوان فرماندهٔ نظامی داعش برگزیده شد.

وی تا پیش از پیوستن به داعش رهبر گروهی با نام «جیش المهاجرین و الانصار» بود که از شبه‌نظامیان تندروی اهل شمال قفقاز تشکیل شده است.

خانواده عمر الشیشانی در منطقه‌ای فقیرنشین در گرجستان زندگی می‌کنند. او حدود شش سال پیش ارتش گرجستان را به دلایل پزشکی ترک کرد.

تیمور باتیراشویلی پدر عمر، پیشتر به روزنامه «دیلی میل» گفته بود که پسرش با تربیت مسیحی بزرگ شده و به این دلیل به اسلام افراطی روی آورده که نتوانسته کار دیگری پیدا کند. وی معتقد است پسرش توسط روحانیون مسلمان تندرو در این منطقه، شست‌وشوی مغزی شده است.

الشیشانی پس از پیوستن به داعش، فرماندهی یکی از گردان‌های این گروه در سوریه را بر عهده گرفت که برای اولین بار خط حمله خود را به سمت عراق برده و مرزهای میان دو کشور را از میان برد.

وی پس از ورود به مرز عراق در یک ویدئو اعلام کرد «هدف ما روشن است و همه دیگر می‌دانند که چرا ما در اینجا می‌جنگیم. راه ما به سمت ایجاد خلافت و یا دولت اسلامی می‌رود. ما خلافت را بر می‌گردانیم و اگر خدا این را نخواهد به ما شهادت اعطا کند».

داعش در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی «خلافت اسلامی» اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید