فلوجه؛ شهر گلدسته‌ها که به شهر اشباح تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از پاکسازی فلوجه از حضور شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، سپاه پیروز، نمادهای شهر را از میان برد و آینده این شهر برای ساکنانش تیره شد.

در طبقه هم‌کف بیمارستان فلوجه، شبه‌نظامیان داعش، بیمارستانی برپا کرده بودند، جانمازها را گرداگرد سالن استقبال پهن کرده و منبری برای خطبه‌های دینی رهبرانشان برپا کرده بودند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی هافینگتون پست، روبروی خودروی آمبولانس در یکی از گوشه‌های حیاط بیمارستان، محافظان جدید بیمارستان، یکی از شبه‌نظامیان داعش را که در حیاط افتاده بود، به خاک سپردند.

نیروهای امنیتی عراقی همواره فلوجه را به همان نامی توصیف می‌کردند که به آن شهرت داشت «شهر گلدسته‌ها». اکنون اما سپاه پیروز، نمادهای فلوجه را تغییر داده و آن را رفته رفته به «شهر اشباح» تبدیل کرده‌اند.

شبه‌نظامیان شیعه موسوم به حشد الشعبی که در عملیات فلوجه شرکت داشتند، اثر خود را بر دیوارهای ساختمان‌ها و خانه‌ها ترک کردند. آن‌ها شعارهایی در تمجید از مراجع شیعه نوشتند.

با وجود این‌که ابتدا تنها نیروهای ارتش، نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم و جنگجویان عشایر سنی منطقه در نبرد فلوجه شرکت داشتند، اما پس از آن شبه‌نظامیان حشد الشعبی به آن‌ها پیوستند. این را سید عمار سخنگوی گردان‌های عملیات ویژه وزارت کشور عراق تایید کرده است. او از ورود شبه‌نظامیان دو گروه بدر و عصائب اهل الحق که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند به نبرد فلوجه خبر داد.

عراقی‌ها و به خصوص سنی‌ها، از حضور این شبه‌نظامیان در جنگ فلوجه بارها انتقاد کردند. آن‌ها از دادن بعد مذهبی به جنگ ابراز نگرانی کردند. برخی از مسئولان عراقی هم گفتند که این شبه‌نظامیان، حاکمیت عراق را نقض می‌کنند.

بر روی یکی از دیوارها در فلوجه نوشته شده است: «فلوجه اکنون در دستان گردان‌های بدر است».

اکنون در جای جای شهر، شعارهای فرقه‌گرایانه نصب شده توسط شبه‌نظامیان شیعه دیده می‌شود و همچنین پرچم‌های آن‌ها که کمتر از پرچم‌های عراق نصب شده بر فراز ساختمان‌های فلوجه نیستند؛ شهری که دو سال و نیم در قبضه شبه‌نظامیان سیاه پوش داعش بود و مردمش پس از رهایی از این شبه‌نظامیان، اکنون گرفتار شبه‌نظامیانی از نوع دیگر شده‌اند.

همچون وضعیت معمول در دوره زمامداری گروه‌های تروریست، آینده فلوجه همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اکثر ساکنان شهر که در روزهای حکومت داعش در خانه‌های خود باقی مانده بودند، اکنون از سکونت‌گاهشان فرار کرده‌اند.

از بسیاری از آن‌ها در اردوگاه‌های آوارگان در صحرا در نزدیکی شهر میزبانی می‌شود، آن‌هم در شرایطی سخت و بی رحم که تابستان سوزان بر عراق تحمیل می‌کند. انتظار نمی‌رود تا پیش از شش ماه بتوانند به خانه‌های خود باز گردند.

سرگرد تاشین از واحد عملیات ویژه وزارت کشور عراق می‌گوید: «به نظر نمی‌رسد مردم تا شش ماه دیگر بتوانند به شهر باز گردند».

جنگ خشن و خونبار باعث از میان رفتن بسیاری از نمادها از خیابان‌های فلوجه شده است. همچنین بسیاری از رازهای گروه تروریستی داعش که از وحشی‌ترین و خشن‌ترین شیوه‌ها برای تحمیل زمامداری خود استفاده می‌کند، فاش شد.

در خیابانی که چهره‌اش از ویرانه‌ها تیره و تار شده و بقایای گلوله‌ها آن را پوشانده‌اند، داعش یک دادگاه و یک زندان برپا کرده بود. هم دادگاه و هم زندان غارت شد و آتش در آن‌ها افکنده شد. اما قفس‌هایی که داعش برای حمل زندانیان تدارک دیده بود، در برابر زبانه‌های آتش دوام آورد. برخی از این قفس‌ها تا حدی تنگ هستند که حتی نمی‌توان در آن‌ها نشست، برخی هم بسیار کوتاه که نمی‌توان در آن‌ها ایستاد.

در مدرسه‌ای نزدیک، داعش از زیر زمین آن به عنوان مرکزی برای اعدام‌های مخفیانه استفاده می‌کرد. جنازه‌ها در این زیرزمین همچنان دیده می‌شود. برخی از آن‌ها از شبه‌نظامیان داعش هستند که به خیانت متهم شده بودند.

فلوجه که به «شهر تاجران» شهرت داشت، اکنون به خاطر سیاست‌های فرقه گرایانه دولت عراق و پس از آن سیطره گروه‌های تروریستی، به شهری تبدیل شده که گذشته خود را از دست داده است؛ شهری با آینده مبهم و تار.

جنگ زدگان فلوجه

بیشترین بازدید موضوعات مهم