حضور حز‌ب‌الله لبنان در جنگ سوریه برای اسرائیل آرامش بخش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

۱۰ سال پس از جنگ سال ۲۰۰۶ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان، تحلیلگران بر این باورند که مشارکت حزب‌الله در جنگ سوریه، احتمال آغاز جنگی جدید در جبهه‌ شمال اسرائیل را کاهش می‌دهد.

جنگ سال ۲۰۰۶ پس از آن آغاز شد که روز ۱۲ ژوئیه آن سال، حزب الله لبنان دو سرباز اسرائیلی را ربود.

حزب‌الله از نزدیک‌ترین هم‌پیمانان نظام بشار اسد در سوریه به شمار می‌رود و از سال ۲۰۱۳، رسما در کنار نیروهایش در جنگ علیه مخالفانش، شرکت دارد. این حزب صدها تن از نیروها از جمله شماری از فرماندهان بلندپایه خود را در سوریه از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیلیپ اسمیت از همکاران انستیتوی واشینگتن برای سیاست‌های خاور دور می‌گوید: «در حال حاضر حزب‌الله بر سوریه تمرکز کرده است». او می‌افزاید: «بسیار دشوار است حزب‌الله بتواند جبهه‌ جدیدی برای جنگ با دشمنی که برتری چشم‌گیری علیه‌اش دارد، باز کند، به ویژه این‌که این حزب در چند جبهه در سوریه در حال نبرد است».

در میانه همه این آشوب‌ها، اسرائیل هم اعتراف کرده که به چندین کاروان حامل اسلحه برای حزب‌الله در سوریه حمله کرده است.

برخی از مسئولان در اسرائیل، با اشاره به آرامش نسبی در طول مرزها با لبنان، آغاز جنگی جدید در این منطقه را بعید دانسته‌اند.

جوناتان سپایر مدیر مرکز امور بین‌المللی رابین در اسرائیل می‌گوید که دلیل این مساله، مشغول بودن حزب‌الله در جنگ سوریه است.

با این وجود نگرانی‌هایی وجود دارد که حزب‌الله از تجربه جنگ در سوریه استفاده کرده و در جنگ‌های احتمالی آینده با اسرائیل، توانمندتر شود؛ به ویژه این‌که شبه‌نظامیان حزب‌الله در کنار نیروهای روس در سوریه می‌جنگند.

سپایر معتقد است که آغاز جنگی جدید با اسرائیل تا پایان جنگ داخلی سوریه، بعید است.

جنگ‌های پیشین

اسرائیل ۲۲ سال جنوب لبنان را اشغال کرده بود و در سال ۲۰۰۰ از این منطقه عقب‌نشینی کرد.

جنگ ویرانگر سال ۲۰۰۶ به کشته شدن بیش از ۱۲۰۰ لبنانی که اکثر آن‌ها غیر نظامی هستند و همچنین ۱۶۰ اسرائیلی که اکثر آن‌ها نظامی هستند انجامید.

در این جنگ حزب‌الله هزاران موشک به شمال اسرائیل شلیک کرد.

بر پایه برآورد ارتش اسرائیل، حزب‌الله حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار خمپاره و موشک کوتاه برد و میان‌برد و صدها موشک با برد طولانی در اختیار دارد که ممکن است بتوانند به تل‌آویو برسند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید