پی‌گرد قضایی نظام اسد در آمریکا به اتهام قتل یک خبرنگار در سال2012

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک لایحه اتهامی که در دستگاه‌ قضایی ایالات متحده آمریکا مطرح شده، نیروهای بشار اسد رئیس نظام سوریه را متهم به کشتن ماری کولوین خبرنگار آمریکایی در سال ۲۰۱۲ با هدف جلوگیری از پوشش تنش در سوریه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در لایحه اتهامی که به دادگاه ارائه شد، آمده است که نیروهای دولتی سوریه، تماس‌های کولوین (۵۶ ساله) را که خبرنگار هفته‌نامه بریتانیایی «ساندی تایمز» بود، رصد کرد و محل حضور او را در شهر تحت محاصره حمص، موشک باراک کرد.

کولیون فوریه ۲۰۱۲ به همراه ریمی اوشلیک عکاس فرانسوی در بمباران شدید نظام اسد کشته شد. در این حمله که طی آن محله بابا عمرو در حمص هدف قرار گرفت، صدها تن کشته شدند. پل کونوری عکاس بریتانیایی، ادیت بوفییه روزنامه نگار فرانسی و وائل العمر فعال رسانه‌ای سوری، در همین حمله زحمی شدند.

در لایحه اتهامی آمده است: «مسئولاان سوری به شکلی عمد و با برنامه ریزی قبلی، ماری کولوین را در حمله‌ای موشکی کشتند». در این حمله مرکز رسانه‌ای که فعالان برپا کرده بودند، هدف قرار گرفت.

این لایحه اتهامی به اطلاعات و اسناد دولتی درز یافته استناد کرده و طی آن برخی از مسئولان سوری از جمله ماهر الاسد برادر بشار اسد متهم شده‌اند.

در این لایحه آمده است: «پس از آن که یکی از مخبران، حضور کولوین را در مرکز اطلاع رسانی تاکید کرد، واحدهای توپخانه نظام سوریه اقدام به شلیک موشک و خمپاره به این موضع به طور مستقیم به مرکز کردند».

بنا بر این لایحه: «این حمله در نتیجه توطئه‌ای صورت گرفت که مسئولان بلندپایه‌ای از نظام اسد آن را طراحی کرده‌اند، هدف از آن هم تحت نظر قرار دادن خبرنگاران غیر نظامی، هدف قرار دادن و در نهایت کشتن آن‌ها است تا جلوی اطلاع رسانی وسیع محلی و بین‌المللی را بگیرند و اپوزیسیون سیاسی را از میان ببرند».

ادین بوفییه که از این حمله نجات یافته، ماه مارس گذشته گفته بود که نیروهای سوریه به طور مستقیم ، ماری کولوین و دیگر خبرنگاران را هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید