یک زندانی داعشی مهم در کویت، از رابطه ایران و سوریه با داعش پرده برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه کویتی "الجریده" گزارش داده است: یک متهم داعشی به نام "علی عمر" ملقب به "ابوتراب" که در کویت زندانی است، از روابط نزدیک گروه تروریستی داعش با ایران و سوریه خبر داده است. ابوتراب گفته که شخصا در جلسات هماهنگی میان داعش و نمایندگانی از رژیم دمشق و نیروهای امنیتی ایران حاضر بوده است.

الجریده در ادامه گزارش خود، به نقل از مقامات امنیتی بلندپایه گفته است که ابوتراب یک "شکار ارزشمند" است و این متهم داعشی فهرستی از مشخصات فرماندهان میدانی، تابعیت، روش‌های کار و تماس‌های این فرماندهان با سازمان‌های اطلاعاتی را در اختیار آنها گذاشته است. این مقام امنیتی، ابوتراب را یک "گنج اطلاعاتی" توصیف کرده است. او که به همراه مادرش "حصه محمد" دستگیر شده، با مجموعه‌ اطلاعات ارزشمندی که در اختیار فرماندهی ائتلاف بین‌المللی نظامی بر علیه داعش، قرار داده، موجبات شگفتی آنها را فراهم کرده است. کویت یکی از اعضای بارز این ائتلاف است.

این منبع امنیتی اضافه کرده است: ابوتراب شیوه‌‌های داعش برای قاچاق نفت و فروش آن در بازار سیاه کشورهای منطقه و بازرگانان بین‌المللی را شرح داده است. براساس اعترافات این متهم که یکی از مسئولان صادرات نفت از چاه‌های تحت سیطره داعش در سوریه و عراق بوده است، قاچاق نفت در کاهش قیمت آن در بازارها نقش داشته است. او همچنین فهرست افرادی که در فروش نفت داعش در جهان نقش داشته‌اند، را نیز برملا کرد.

بازجویی این متهم، با هدف کشف اطلاعات بیشتر کماکان در حال پیگیری است. این اطلاعات که بسیاری از اسرار داخلی داعش را که فرماندهی ائتلاف از آن بی‌خبر بود، را آشکار ساخته و می‌تواند نقشه راهنما، برای مبارزه با داعش باشد.

در همین راستا، یک منبع آگاه گفت که براساس آنچه از بازجویی‌های متهم به دست آمده، تعداد کویتی‌ها و "بدون" (افرادی که در کویت زندگی می‌کنند ولی تابعیت این کشور و یا کشور دیگری را ندارد) را ندارند که برای داعش در سوریه و عراق می‌جنگند، نزدیک به 100 نفر است، لیکن از آنجا که معمولا در نام‌گذاری‌ها از کنیه استفاده می‌شود، او اطلاعی از نام این حقیقی این افراد ندارد.

براساس همین منبع، ابوتراب گفته است این شهروندان کویتی و بدون با بهانه‌هایی همچون حج عمره، تحصیلات و یا سفر تفریحی به ترکیه، از کویت خارج شده‌اند. او همچنین گفته است به جز مادرش که به همراه او برگشته است، هیچ زن کویتی دیگر عضو داعش نیست.

او درباره ساختار نیروهای داعش گفته که اغلب فرماندهان داعش در سوریه، عراقی و نیروهای آنها از تونس، مغرب و الجزایر هستند.

ابوتراب هیچ‌گاه به دیدار "ابوبکر بغدادی" رهبر گروه تروریستی داعش و جانشینش نرفته و اصولا امکان درخواست چنین دیداری برای او فراهم نبوده است. انتخاب او به عنوان مسئول نفت داعش، نتیجه رشته تحصیلی او و تسلطش به زبان انگلیسی بوده است.

او توضیح داده است که گروه داعش به درآمد حاصل از فروش نفت و همچنین جزیه‌ای که از مناطق تحت سیطره خود دریافت می‌کند وابسته است. بنا به گفته او نبردهای این گروه تروریستی به شکلی روزانه و منظم در حال انجام است و همچنین گروه‌های جداگانه دیگری برای جذب پیکارجو فعالیت می‌کنند.

وزارت کشور کویت روز دوشنبه گذشته اعلام کرد که علی عمر متولد 1988 را دستگیر و از خارج به کویت آورده است. به همراه او، مادرش حصه محمد متولد 1964 و پسرش که در استان رقه و از همسر سوری‌اش به دنیا آمده، نیز به کویت آورده شده‌اند.

در بیانیه وزارت کشور کویت آمده است که متهم به همراه مادرش به عضویت در گروه داعش، به تحریک مادرش اعتراف کرده است. حصه محمد پیش از این، پسر کوچکترش "عبدالله" متولد 1991 را نیز به عضویت در گروه داعش ترغیب کرده بود. او در یکی از درگیری‌ها در عراق کشته شد. پس از آن علی عمر به دنبال کشته شدن برادرش به تحصیلات خود در بریتانیا، در رشته مهندسی نفت را نیمه تمام رها کرده و به همراه مادرش، برای پیوستن به داعش به الرقه رفت. در آنجا او به عنوان مسئول راه‌اندازی چاه‌های نفت و گاز منصوب و مادرش نیز به تدریس همسران و فرزندان تروریست‌ها و انگیزش فکری و روانی آنان مشغول شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید