یمن: عملیات «توفان قاطعیت» تا زمان بازگشت حاکمیت دولت قانونی ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالمالک المخلافی، وزیر امور خارجه یمن و رئیس هیئت نمایندگی دولت این کشور در مذاکرات کویت روز جمعه 8 ژوئیه 2016 اعلام کرد، ملک سلمان در دیداری که با عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن داشت، پیامی روشن و شفاف در رابطه با بحران یمن داشت.

المخلافی گفت:«پیام ملک سلمان این است که در صورت شکست مذاکرات کویت عملیات نظامی «توفان قاطعیت» تا بازگشت دولت مشروع و قانونی یمن ادامه خواهد داشت».

المخلافی در مصاحبه‌ای با روزنامه "شرق الاوسط"، گفت:«اعتماد ما به اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل متحد متزلزل شده است، به خصوص پس از ارائه پیش نویس طرح جدید «نقشه راه» وی که پیش از اعلام رسمی نتایج مذاکرات کویت ارائه شده است».

وزیر خارجه یمن گفت:«اسماعیل ولد الشیخ احمد قبل از ارائه طرح جدید «نقشه راه» با دولت یمن مشورت نکرده است».

وی افزود:«این طرح قبلا از سوی دولت رد شد زیرا دولت یمن بارها اعلام کرد که پیش شرط هر طرحی اجرای قطعنامه های شورای امنیت خواهد بود که حوثی ها را ملزم به تسلیم سلاح و خروج از نهادهای دولتی در صنعا کرده است».

المخلافی گفته است که مذاکرات کویت پس از سپری شدن بیش از دوماه به علت کارشکنی حوثی‌ها به هیچ نتیجه‌ای مطلوبی نرسیده است.

المخلافی گفت: «ائتلاف عربی در آینده بر عمق استراتژیک خود در دفاع از یمن و امت عرب تاکید كرده و به این توهمات كه نقش ائتلاف عربی در یمن تمام شده، پایان خواهد داد. ائتلاف عربی تا بازگشت کامل یمن به امت عرب و حاکمیت دولت مشروع به رهبری عبد ربه منصور هادی طبق ابتکار عمل کشورهای خلیج و گفتگوی ملی به عملیات خود در این کشور ادامه خواهد داد».

وزیر خارجه یمن با اشاره به اینکه زمان آزادسازی صنعا از دست حوثی‌ها فرا رسیده است گفت:«ارتش ملی و مقاومت مردمی، هر روز حلقه محاصره را بر حوثی ها و صالح تنگ‌تر می کنند و اکنون به طور چشمگیری به صنعا پایتخت یمن نزدیک شدند به زود شاهد پیوستن همه مناطق اطراف صنعا به دولت شرعی یمن خواهیم بود».

المخلافی در پایان افزود، متاسفانه جامعه بین المللی نتوانست حوثی‌ها را ملزم به پایبندی به آتش بس کند تا نوعی اعتماد بین دو طرف بوجود بیاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید